Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Dosjet e Gjykatës Speciale: Kush i publikon rrezikon burg

Dosjet që përmbajnë informacion mbi aktakuzën për presidentin Hashim Thaçi, kryetarit të PDK-së Kadri Veseli dhe ish-kupolës drejtuese të UCK-së, Azem Syla, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi, Xhavit Haliti etj., kanë mbërritur në zyrat e Organizatës së Veteranëve të UÇK-së.

Avokati i licencuar nga Gjykata Speciale në Kosovë, Arianit Koci thotë se ka nisur një “luftë” ndaj kësaj gjykate ndërsa Organizata e Veteranëve të UÇK-së thotë ai është një “viktimë” në këtë çështje.

Sipas Arianit Kocit, nuk dha shpjegime se kush fshihet pas kësaj lufte, por e gjitha kjo tha ai do të dëmtojë imazhin e Kosovës.Koci duke komentuar dosjet e pretenduara se janë aktakuza ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së, thotë se vetë Gjykata Speciale nuk e ka përgënjeshtruar apo pranuar që këto dosje të jenë autentike.

“Por edhe dokumentet që mund të mos jenë autentike krijojnë problem në opinionin publik pasi po flitet për emrat e dëshmitarëve të mbrojtur dhe për këtë arsye Gjykata Speciale i ka marrë të gjithë këto dosje”, u shpreh avokati për euronews.al.

Arianit Koci tha më tej se, mediat në Kosovë nuk kanë publikuar përmbajte të dosjes, por një gjë e tillë ka filluar të bëhet nga media në Shqipëri duke e krahasuar situatë me atë të Edward Snowden.

Ai theksoi se është i ndaluar publikimi i këtyre dokumenteve pasi në rast se do të kemi vrasje të dëshmitarëve të mbrojtur, atëherë dënimi është së paku me 10 vjet burg për ata që i kanë publikuar.

Për Gjykatën Speciale ai tha se ka qenë kundër ngritjes së saj dhe funksionimi i saj po dëmton imazhin e Kosovës.

“Është një strukturë shumë e çuditshme, është gjykatë kosovare ku komplet stafi është i huaj”, tha ai.

Zyra e Prokurorit Special thotë se, është e angazhuar për të hetuar dhe ndjekur penalisht me forcë individë që kryejnë krime të tilla, që përfshijnë publikimin e identitetit të individëve që mund të thirren para gjykatës apo të ndonjë informacioni që mund të çojë në identifikimin e tyre ndërsa akuzon Organizatën e Veteranëve të Luftës të UÇK-së e cila sipas tyre është përfshirë në aktivitete që  kanë për qëllim të minojnë administrimin në mënyrën e duhur të drejtësisë.

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...