Doza e tretë e vaksinës/ “EMA” miraton vendimin e ri

Rregullatori i Bashkimit Evropian për ilaçet dha dritën jeshile për dhënien e dozës së tretë të vaksinës së Pfizer/BioNTech kundër Covid-19 tek mosha mbi 18 vjeç.

Agjencia Evropiane e Barnave tha sot se njerëzit me imunitet të dobët do të jenë në gjendje të marrin një dozë të tretë të vaksinave Pfizer dhe Moderna të paktën 28 ​​ditë pas dozës së dytë. Disa shtete në Europë e kanë filluar dozën e tretë.

Studimet kanë treguar se një dozë shtesë e këtyre vaksinave rrit aftësinë për të prodhuar antitrupa kundër Covid-19 te pacientët me transplant organesh dhe një sistem imunitar të dobësuar. EMA do të vazhdojë të monitorojë çdo të dhënë që del mbi efektivitetin e saj.

Related posts

Vullkani në Ishujt Kanarie – kjo është ‘shtëpia mrekulli’ që e vetmja i ka shpëtuar lavës

D V

Izraeli bombardon Hamasin/ Goditen disa baza ushtarake të militantëve

Redaksia

Pamjet që tregojnë çfarë në fakt kishin bërë fillimisht talebanët, pasi janë futur në pallatin presidencial në Kabul

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More