Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Drecun: Lajçak ta sqarojë pozicionin e tij për dialogun

Ish-kryetari i Komitetit Parlamentar në Serbi, Millovan Drecun, ka thënë se “dialogu është në gjendje kome”.

Ai kërkoi nga i dërguari i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak që ta sqarojë pozicionin e tij të dialogut pas vizitës në Prishtinë.

Drecun, tha se “nuk ka kushte për dialog nëse nuk pranohet asociacioni”, njofton agjencia e lajmeve serbe Tanjug.

“Unë nuk mund ta kuptoj pozicionin e Lajçakut, i cili çon në paragjykim dhe njëanshmëri. Së pari, Lajçak përcaktoi linjat e kuqe në bisedime, e cila nuk është detyra e tij dhe së dyti, ai thotë se Prishtina duhet të bashkojë të gjitha kapacitetet politike në mënyrë që të rrisë forcën dhe ndikimin e saj,”  tha Drecun në TV Pinkut.

Postime të ngjashme

Prokuroria kërkon masë paraburgimi ndaj 11 të arrestuarve për keqpërdorim subvencionesh

S.B.

Përplaset Bieber me zëdhënësin e BE-së pas hartës skandaloze të Lajçakut

S.B.

Fondi për Garanci Kreditore sqaron procedurat për përfitimin e bizneseve nga Rimëkëmbja Ekonomike

S.B.

Tahiri i reagon ashpër BE-së: Për çfarë neutraliteti bëhet fjalë?

S.B.

AGK: Sulmi fizik në drejtim të gazetarit Visar Duriqi, shqetësues dhe i rrezikshëm për lirinë e shprehjes

S.B.

BE për hartën ku shfaqet Kosova si pjesë e Serbisë: Kemi pozicion neutral

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...