Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Drejtori i AKI-së pranon të largohet nga detyra

Kreshnik Gashi nuk është më drejtor i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë.

Ai e ka pranuar kërkesën e kryeministrit tashmë në detyrë, Avdullah Hotit dhe presidentes në detyrë, Vjosa Osmani.

Antigona Baxhaku, nga zyra për informim e kryeministrit, Avdullah Hoti,  tha për Gazetën Online Insajderi, se Gashi ka pranuar të largohet nga ky institucion

Sipas procedurës më pastaj Kreshnik Gashu është shkarkuar nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti.

“Ka pranuar kërkesën për lirim nga detyra dhe para disa ditësh është shkarkuar nga detyra nga ana e kryeministrit”, tha ajo.

Kreshnik Gashi ishte emëruar drejtor i AKI-së gjatë mandatit sa Ramush Haradinaj ishte kryeministër në koordinim me ish-presidentin, Hashim Thaçi.

Për emërimin apo shkarkimin e shefit të inteligjencës duhet kordinim i kryeministrit dhe presidentit, sipas dispozitave ligjore në fuqi.

Postime të ngjashme

Publikohet rezultati: Ja sa vende deputetësh kanë fituar VV, PDK, LDK dhe AAK (Tabela)

S.B.

Kurti i nis letra Erdoganit dhe Netanyahut

S.B.

Freedom House: Shqipëria, Kosova pjesërisht të lira

S.B.

Sot pritet të përfundojë numërimi i votave të diasporës

S.B.

Lajçak sot në Serbi, takimin e parë e zhvillon me Vuçiqin

S.B.

​Kosovë/ Mbi 8200 raste aktive me COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...