Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Dreshaj: Ramush president, Albini kryeministër, Vjosa kryeparlamentare, plani shpëtimtar për Kosovën

Zëvëndësministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Gani Dreshaj, thotë se treshja Haradinaj-Kurti-Osmani mund të sjellë stabilitet dhe zhvillim në vend.

Dreshaj ka kritikuar udhëheqësinë aktuale të LDK-së për të cilën thotë se nuk përfaqësojnë trashëgëminë e ish-presidentit Rugova.

“Kosova aktualisht dhe në muajt e ardhshëm pritet të ketë probleme serioze ekonomike. Pandemia ka ç’orientuar totalisht ekonominë e vendit dhe duhet një plan konkret për të dal nga kjo situatë. Mendoj që AAK ka një plan konkret e serioz në këtë drejtim. Siguria është një faktor që poashtu do të ndihmonte rritjen ekonomike dhe zhvillimin e Industrisë”, ka thënë Dreshaj.

Ai ka deklaruar se projekti i Kosovës është i nisur nga çlirimtarët dhe presidenti Rugova, por që rruga më pas ka devijuar në qarqet partiake.

“Udhëheqja aktuale e LDK-së nuk është zgjidhje, ngase po rrënohet LDK-ja e parimeve të Rugovës dhe se kjo udhëheqësi nuk përfaqëson asgjë nga ajo që kishte mbjellur presidenti Rugova. Në anën tjetër PDK aktualisht nuk ka ADN-në e saj, Thaçin e Veselin që sigurisht se është një mungesë e madhe për ta si parti, po edhe për vendin. Më vjen keq që 20 vjet pas lufte, ata përpëliten në burgje e gjykata në misionin e tyre për mbrojtje të atdheut”, ka thënë Dreshaj. Sipas tij, ardhja e Haradinajt president do t’ishte zgjidhje ideale për vendin.

“Ramush Haradinaj president, do t’ishte zgjidhje ideale për vendin, si në planin e mbrojtjes, zhvillimit ekonomik e diplomatik, ashtu edhe në unifikimin e qytetarëve për të mirën e përbashkët, shtetin dhe atdheun. Ramush Haradinaj president, Albin Kurti kryeministër dhe Vjosa Osmani kryeparlamentare do të ishte shpresë për vendin”, ka thënë Dreshaj.

Postime të ngjashme

Vozitjet e gjata që çojnë në vdekje

D V

Nesër në mbrëmje nisen për në Kosovë trupat e 10 personave të vdekur në aksidentin në Kroaci

D V

Sveçla: Shumica e të aksidentuarve duan të vijnë në Kosovë, një pjesë e tyre nga Kroacia duan të kthehen në Gjermani

D V

Djaloshi që ishte për vizitë te babai dhe po kthehej në Kosovë: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

D V

Kujtim Kastrati që humbi jetën në aksidentin tragjik në Kroaci, po vinte në Kosovë për të martuar vëllain

D V

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’ju përgatisë për këtë tragjedi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...