Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Dua Lipa bëri thirrje për rritjen e rrogave për punëtorët shëndetësorë në fjalimin e saj pas marrjes së çmimit në Brits

Ministri i kabinetit George Eustice theksoi se ekziston një “ambient i vështirë i financave publike”, pak pasi Dua Lipa përdori fjalimin e saj në Brit Awards pas pranimit të çmimit të saj, për të bërë thirrje për një rritje page të punëtorëve të NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar).

Lipa ishte fituesja e madhe në Brit Awards – mbrëmje e cila shënoi rikthimin muzikës live me audiencë të pranishme në “The O2 Arena” në Londër, pas më shumë se një viti, shkruan DailyMail.

Ajo fitoi çmimet “Artistja më e mirë femër” dhe “Albumi më i mirë i vitit” për albumin “Future Nostalgia”, dhe në fjalimin pas pranimit të çmimit të saj të parë, për të kërkuar ngritje të pagave për punëtorët shëndetësorë të vijës së parë të frontit dhe në fjalimin e çmimit të dytë, kërkoi një çmim trimërie pas vdekjes për 20-vjeçarit, Folajimi Olubunmi-Adewole, i cili vdiq së fundmi pasi ra në lumin Thames për të shpëtuar një grua.

Sekretari i mjedisit Eustice tha për BBC Morning: “Është bërë një rritje e pagave, u njoftua. Ka pasur një ngrirje të pagave për pjesën më të madhe të sektorit publik dhe është gjithashtu e rëndësishme të pranojmë se në vitet e fundit ka pasur edhe disa rritje të pagave, veçanërisht për infermierët dhe pagat më të ulëta”.

“Ne e dimë se është gjithashtu një mjedis i vështirë i financave publike, kështu që ne nuk mund të shkojmë gjithmonë aq larg sa dëshiron, por është gjithashtu rasti që ka gjithashtu një rishikim të pagave që po ndodh në NHS”, tha ai.

Brit Awards 2021 pati një audiencë prej 4,000 vetash dhe u zhvillua si pjesë e skemës pilot të ngjarjeve të drejtpërdrejta të Qeverisë. Rreth 2,500 bileta iu dhuruan punëtorëve kryesorë nga zona e Londrës së Madhe, shumë prej të cilëve kishin veshur bluza me ngjyrë blu.

Gjatë fjalimit të saj, Dua Lipa tha: “Është shumë mirë të duartrokasësh për ta, por ne duhet t’i paguajmë ata”.

“Unë mendoj se ajo që duhet të bëjmë është që të gjithë duhet të japim një duartrokitje masive dhe t’i japim Boris (Johnson) një mesazh që të gjithë mbështesim një rritje të merituar të pagave për vijën tonë të frontit”.

Little Mix, Arlo Parks, grupi Haim dhe Billie Eilish ishin gjithashtu midis artistëve që morën çmime në mbrëmjen e madhe muzikore që u mbajt në Londër, të martën në mbrëmje.

Treshja e grupit Little Mix – Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall dhe Perrie Edwards – hynë në histori si grupi i parë në përbërje femrash që fitoi çmimin e grupit më të mirë britanik.

Anëtarët e audiencës që morën pjesë në ceremoninë e brendshme nuk ishin të distancuar nga njëri-tjetrit, dhe nuk iu kërkua vënia e maskave gjithësecilit.

Sidoqoftë, atyre u duhej prova e një rezultati negativ të testit anti-COVID të rrjedhës anësore për të hyrë në sallë.

Postime të ngjashme

Pas kthimit në Los Angeles, Rita Ora mahnit kalimtaret me dukjen në një dalje publike

Dafina Vidishiqi

Dua Lipa pozon për numrin e ri të magazinës së njohur

Dafina Vidishiqi

Fifi: Askush nuk është si ju dhe kjo është fuqia juaj

Dafina Vidishiqi

Loredana sjell prapaskenat nga xhirimet e klipit të një ‘freestyle’

Dafina Vidishiqi

Emily Ratajkowski me një stil të guximshëm merr vëmendjen në New York

Dafina Vidishiqi

Rita Ora e lumtur për rikthimin në Los Angeles thotë se po përgatit një risi për fansat

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...