Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Dua Lipa flet për planin e saj për dominimin e botës – prindërit e artistes tregojnë për mënyrën se si i bindi të kthehej sërish në Londër nga Kosova

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, ka dhënë së fundmi një intervistë për ‘Sunday Morning’, ku ka folur për rrugëtimin në karrierë si dhe për qëllimet e saj në muzikë.

“Unë kam filluar me shaka duke thënë se, jam nisur për të dominuar botën, ky është plani im”, qeshi ajo, gjersa tregon në CBS News.

Doli që plani i yllit të muzikës pop për ‘dominimin e botës’ nuk ishte një shaka. Albumi i saj debutues “DUA Lipa” u transmetua për më shumë se shtatë miliardë herë në Spotify. Ai i dha asaj po ashtu dy çmime ‘Grammy’.

Dhe javën e kaluar, 25 vjeçarja, u nominua sërish në ‘Grammy’ duke thyer rekord me gjashtë nominime për albumin e saj të dytë, “Future Nostalgia”, i cili u lansua në treg mes krizës së COVID-19.

Në një bisedë me gazetaren Roxana Saberi, ajo pyeti, “Ju dolët me këtë album që është plot me hite vallëzimi. E megjithatë, shumë njerëz janë argëtuar në shtëpi gjatë kësaj pandemie”.

“Dua të them, asnjëherë në një milion vjet nuk kam menduar se do të duhej të bëja një rekord gjatë një kohe të tillë”, u përgjigj Lipa, ‘dhe do të gënjeja nëse do të thosha se nuk kisha frikë ta nxjerr këtë”.

Në vend që të performonte këto projekte të jashtëzakonshme ashtu siç ishte planifikuar, këngëtares i është dashur të qëndrojë në shtëpi, si ne të tjerët.

Saberi filloi të pyeste për kohën e kaluar që nga marsi, derisa ishte në izolim në Londër.

“Unë përpiqem dhe si të zgjohem bëj stërvitje”, tha Lipa. “Lexoj librin tim, darkën e hershme dhe, uh, shikoj filma”.

Meqenëse pandemia shtyu turneun e saj botëror për herë të dytë, Lipa doli me gjënë tjetër më të mirë: Izolimi me një ekip të valltarëve dhe muzikantëve, duke bërë provat për një shfaqje virtuale, të transmetuar drejtpërdrejt.

“Ne të gjithë duhet të jemi së bashku në një mjedis shumë të sigurt”, tha ajo. “Dhe kjo është ndoshta aq afër një performance sa do të arrijmë tani”.

Lipa ka performuar që kur ishte fëmijë. Në të vërtetë ajo është shqiptare. Prindërit e saj janë kosovarë-shqiptarë që u larguan nga atdheu i tyre në vitet 1990.

Dua lindi në Angli, por familja u kthye në Kosovë kur ajo ishte 11 vjeçe.

“Ndikimi i luftës, është shkatërrues, dhe unë me të vërtetë u bëra shumë, sikur të isha në kontakt me rrënjët e mia dhe t’i kuptoja gjërat në një dritë krejt tjetër”, tha ajo.

Kur Lipa ishte 15 vjeçe, ajo u kthye përsëri në Londër: “Unë isha si, dua të bëj muzikë, por dua ta bëj atë në një shkallë globale. Unë duhet të kthehem atje ku gjithçka po ndodh”.

Ajo i bindi prindërit e saj, Dukagjinin dhe Anesën, që ta linin të shkonte vetëm, ndërsa ata qëndruan në Kosovë.

Saberi i pyeti ata, “Si shkoi ajo bisedë?”.

“Një bisedë në një drejtim”, tha Dukagjini.

“Edhe unë mendoj se ajo planifikoi të ndodhte e gjithë kjo gjë”, tha Anesa. “Ishte fati i saj, po”.

Dua tha, “Unë jam mjaft bindëse, qartë! Prindërit e mi ishin akoma thjesht, si,”Çfarë po bën? Si, a je i sigurt se kjo është ajo që dëshiron të bësh? Dhe unë isha tamam si, ‘Po, thjesht do të vazhdoj të shkoj’”.

Në moshën 21 vjeçare, ajo publikoi këngën “New Rules”, një himn për fuqizimin e grave, i cili e ndihmoi artisten Lipa të bëhej e famshme:

“Padyshim që unë ëndërroja që ajo të dilte mirë”, tha Lipa. “Unë kurrë nuk kam menduar se kjo do të ndodhte me projektin tim të parë. Me të vërtetë, ashtu si, i kaloi plotësisht të gjitha pritjet e mia”.

Postime të ngjashme

Ylli i YouTube, Zoe Sugg njofton se është shtatzënë për herë të parë

S.B.

Pyetet nëse planifikon të martohet së shpejti, Eni Koçi: Dasma nuk shqyrtohet fare si opsion në këtë periudhë

S.B.

Gjira: Ata që bëjnë muzikë të vërtetë kanë pak klikime, nuk e bëjnë për vëmendje

S.B.

Fero lanson këngën e re “Krenaria”

S.B.

Ermal Meta zë vendin e tretë në edicionin e 71-të të “Sanremos”

S.B.

Britney Spears dhe Sam Asghari me plane për t’u bërë prindër?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...