Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Dua Lipa, Lewis Capaldi dhe Harry Styles ishin artistët më të dëgjuar gjatë vitit 2020 në Mbretërinë e Bashkuar

Shifrat e reja tregojnë se muzika ishte thelbësore në ngritjen e humorit të njerëzve gjatë periudhës së izolimit.

Më shumë se 155 milionë albume u blenë ose u dëgjuan në vitin 2020, një rritje prej 8.2%, sipas organit të markës reklamuese BPI.

Artistët britanikë: Lewis Capaldi, Harry Styles dhe Dua Lipa ishin tre këngëtarët më të shitur të vitit, shkruan BBC.

Shefi i BPI, Geoff Taylor tha se shifrat “e shquar” ishin një kujtesë e asaj që “sa e rëndësishme është muzika për vendin tonë, edhe kur jeta jonë prishet”.

“Divinely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldit ishte albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar për të dytin vit radhazi.

Megjithatë, përkundër bumit të konsumit, shitjet e albumeve individuale ishin në rënie.

Për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1973, asnjë album i vetëm i publikuar në 12 muajt e fundit nuk ishte certifikuar si “album platin” – që përfaqësonte 300,000 shitje – edhe pse albumi “Future Nostalgia” i Dua Lipës aktualisht po mbyllet në këtë shifër.

Nuk kishte gjithashtu albume debutuese britanike midis albumeve më të shitura të vitit, duke ilustruar vështirësitë që artistët e rinj kanë hasur në gjetjen e audiencës gjatë pandemisë së coronavirusit.

Në 2019 shifra ekuivalente ishte 27, dhe në 2018 ishte 33.

Shifrat sugjerojnë që dëgjuesit po kërkojnë një gamë më të larmishme të muzikës në shërbimet e transmetimit, të cilat tani përbëjnë 80.6% të konsumit të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar.

Në total, fansat dëgjuan 139 miliardë këngë në shërbime si: Spotify, Amazon Music dhe Apple Music vitin e kaluar, më shumë se një e pesta (22%).

Lewis Capaldi, Harry Styles dhe Dua Lipa arritën gati gjysmë miliardë dëgjimesecili.

Reperët dhe emrat e tjerë të njohur si: AJ Tracey, J Hus, Jax Jones dhe Joel Corry po arrijnë fansa kryesisht përmes transmetimit, tha BPI, me pothuajse 200 artistë që grumbullojnë 100 milionë dëgjime në 12 muajt e fundit.

Postime të ngjashme

Vjen kënga kushtuar vendlindjes nga artisti Gjekë Dushaj

T E

Ditë zie për Flori Mumajesin, humb njeriun e afërt

S.B.

Anxhela Peristeri dhe Edona Llalloshi bëjnë ‘’xing’’ me veshjen e njëjtë

S.B.

Ardit Gjebrea fiton “betejën” me Covid-19, ja gjendja e tij shëndetësore

S.B.

Aktori i njohur francez, Depardieu po përballet me akuza për përdhunim

S.B.

Travis Scott: Vajza është frymëzimi më i madh në jetën time

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...