Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Dubai do të vendosë sistemin e njohjes faciale edhe në transportin publik

Dubai do të vendosë një sistem të njohjes faciale në transportin publik për qëllime sigurie, njoftuan këtë javë zyrtarët.

Përdorur në aeroporte apo në telefoninë celulare, njohja faciale është një teknologji e inteligjencës artificiale (IA) që mundëson identifikimin e personave nga regjistrimi i fizionomisë së fytyrës.

“Ky sistem ka treguar efikasitet për identifikimin e individëve të dyshuar apo të kërkuar”, theksoi admirali Obeid al-Hathbour, drejtor i Departamentit të Sigurisë së Transporteve (TSD) në policinë e Dubait.

“Ambicia jonë ështëtë garantojmë një nivel të lartë sigurie në të gjithë transportin”, shtoi ia.

Këto njësi të specializuara do të vendoset në stacionet e mëdha të metrove, njofton AFP.

I konsideruar si qyteti më i “zgjuar” në Lindjen e Mesme me infrastrukturën e tij ultramoderne, Dubai, një nga shtatë entitetet që formojnë Emiratet e Bashkuara Arabe, ka ambicien të bëhet një qendër globale për teknologjinë dhe IA-në/AFP.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...