Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dude Balje kërkon Maqedonia ta marrë shembull Ligjin zgjedhor të Kosovës

Shkup, 2 prill, Zhurnal.mk – Deputetja boshnjake në Kuvendin e Kosovës, Dude Balje, sot ka realizuar vizitë në Shkup, ku është takuar me deputetin Zeqir Ramçiloviq.

Duke pasur parasysh se të dy përfaqësojnë pakicat boshnjake, ata kanë biseduar për avancimin e bashkëpunimit në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut. Siç raporton gazeta Lajm, Balje dhe Ramçiloviq kanë biseduar edhe për regjistrimin në Maqedoni.

Deputetja Balje e ka prezantuar në takim Ligjin zgjedhor të Kosovës që siguron vende të garantuara deputetësh për pakicat, duke vlerësuar se do të ishte mirë që ky model të aplikohet edhe në Maqedoninë e Veriut.

Postime të ngjashme

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...