Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Duhanxhinjtë në protestë para Qeverisë

Shkup, 4 janar – Të pakënaqur nga vlerësimi por edhe nga çmimi i ulët i blerjes, duhanxhinjtë  dolën në protestë para Qeverisë. Të revoltuar kërkojnë që Qeveria të përgjigjet se si planifikon ta zgjidhë problemin e tyre pasi blerësit filluan me vlerësimin e keq të duhanit duke u ofruar çmime më të ulëta krahasuar me çmimet që i paguan deri më tani për blerjen e duhanit.

 “Nëpër Pellagoninë dhe rajonet e tjera në Maqedoni ku kultivohet duhan,  po ndodh plaçkitje e paparë, tekstualisht po plaçkiten kultivuesit e duhanit, duke u varfëruar, ata janë në skaj të ekzistencës. Nëse vazhdon kjo që po ndodh aktualisht sipas të gjitha gjasave pas Pashkëve do të kemi 130 duhanxhinj të varfër”, deklaroi Vasko Josifovski – nga Bordi i duhanxhinjve të pakënaqur.

Ata kërkojnë heqje të klasës së katërt të duhanit, rritje lineare të subvencioneve prej 100 denarëve  për një kilogram për të gjitha klasat e duhanit si dhe blerje të garantuar të tepricës së duhanit të prodhuar.

 “Ministria bëri mashtrim, me ligjin e ri na dëmtoi, nuk na dha përparësi që të përmirësohet blerja e duhanit, por na dëmtoi. Zaev premtoi se nuk do të ketë klasë të katërt. Jo se nuk do të ketë, ka, por Qeveria ua dha të drejtën blerësve që me ligjin e ri të mund të marrin duhan prej jashtë”, u shpreh Xhevad Sali – kultives i duhanit.

Në protestën e kultivuesve të duhanit morën pjesë edhe vreshtarët të cilët thanë se bujqësia është sektor më i nënçmuar në vendin tonë. Ata thanë se nëse nuk gjendet zgjidhje për çmimin e blerjes së rrushit i cili mesatarisht lëviz prej 120 deri 160 denarë, do të dalin në protestë me bllokada nëpër qytetet ku jetojnë.

Postime të ngjashme

Ju del “error” në numrin amë gjatë regjistrimit? Ja si ta tejkaloni pengesën

T E

Edhe Enti i Statistikave nuk kishte internet sot, tha Selami

R Zh

Ende nuk lejohet organizimi i dasmave

T E

Dy të arrestuar pas plagosjes së djalit të Sulejman Rexhepit

T E

Shpërthen zjarr i fuqishëm në fshatrat e Manastirit

T E

Sassoli kërkon Konferencë ndërqeveritare për Shqipërinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...