Duke shkuar drejt së ardhmes: Ky model i BMW parkohet vetë, ngarkohet dhe shkon në autolarje

Videoja tregon shoferin që zbret nga automjeti, dhe gjithçka tjetër bëhet me automatizim.

Vizitorët në Motor Show në Munih të mbajtur së fundmi mund të shohin një demonstrim interesant të parkimit të automatizuar, me BMW iX elektrike në rolin kryesor.

Videoja tregon shoferin që zbret nga vetura dhe më pas përdor aplikacionin në telefonin inteligjent për të filluar funksionin e vetë-parkimit.

Duke përdorur një kombinim të sensorëve dhe kamerave në vetë automjetin, si dhe ato të vendosura në të gjithë parkingun, SUV është në gjendje të lëvizë në mënyrë të pavarur në hapësirën e synuar të parkimit. Pastaj aktivizohet një krah robotik, me të cilin vetura lidhet me ngarkuesin përmes një kabllo.

Pamjet madje tregojnë BMW që i afrohet një larjeje të automatizuar të veturave në parking, megjithëse nuk e shihni momentin kur SUV kalon përmes lavazhit. Sidoqoftë, pika është e qartë – shoferi gjithashtu mund ta kryejë këtë operacion përmes aplikacionit.

Kur kthehet në parking, e tëra çfarë duhet të bëjë është të telefonojë veturën e tij përmes smartphone -it për t’u kthyer në vendin ku e ka lënë – e larë dhe e mbushur me bateri.

Pas këtij sistemi të automatizuar qëndron Bosch, i cili ka punuar në të që nga viti 2015 së bashku me prodhuesit e makinave, përfshirë Daimler.

Related posts

Porsche 962 e rrallë është e ligjshme për rrugë dhe kushton një milion dollarë

D V

Lamborghini prezantoi Aventador Ultimae – 100 km/h për 2.8 sekonda

D V

Mercedes-AMG GLE Coupe i Brabus mundësohet nga 800 kuaj fuqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More