Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

“Duro” e Dafina Zeqirit pati sukses, qendra për parandalimin e vetëvrasjeve thotë se u rrit numri i telefonatave për të kërkuar ndihmë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, gjatë muajit mars solli projektin e saj më të fundit muzikor, “Duro”.

Kjo këngë e cila është pritur mirë nga publiku, trajtoi një tematikë të ndjeshme, siç është ajo e shëndetit mendor.

“Duro” në tekstin e saj trajton dhimbjen që pësojnë personat që vuajnë nga depresioni, ankthi, PTSD e sëmundje të tjera mendore, si dhe stigmën që iu shkaktohet këtyre personave në shoqëri.

Pjesë e këtij projekti muzikor ishte edhe “Linja e Jetës”, e cila tash e sa kohë ofron shërbime falas në ndihmë të personave që kanë mendime vetëvrasjeje.

Duket se kjo këngë e ka arritur impaktin e duhur te publiku, pasi “Linja e Jetës”, kanë konfirmuar që më shumë persona kanë luftuar stigmën, duke rritur ndërgjegjësimin dhe duke thirrur në qendrën telefonike për parandalimin e vetëvrasjeve.

Ka qenë vet kjo qendër që ia ka konfirmuar këtë fakt Zeqirit, duke i shkruar një mesazh privat në InstaDirect, të cilin më pas ajo e ka ndarë me ndjekësit e saj.

“Tung Dafina! Uroj që kjo kohë nuk ka qenë shumë e mundimshme për ty e që sa më shpejt ka me kalu edhe kjo periudhë! Së pari, falënderimin tonë ndaj jush kemi menduar ta verbalizojmë në takimin tonë, por për shkak të situatës, po e ndjej nevojën të të falënderoj përmes këtij mesazhi. ‘Duro’ ka pasur ndikim të pamatshëm në numrin e thirrjeve në linjën tonë. Çdo natë ka pasur thirrje të shumta nga shumë persona të cilët na kanë telefonuar, pasi që e kanë dëgjuar këngën tuaj dhe janë inspiruar të thërrasin te ne. Andaj, ju themi shumë herë faleminderit për një iniciativë të këtij lloji, që është duke e ndihmuar ‘Linja e Jetës’ me shpëtu sa më shumë jetë. Shumë dashuri, stafi i Linjës së Jetës”, ka qenë mesazhi që ‘Linja e Jetës’ i ka dërguar Dafinës.

Me të marrë këtë mesazh, vet këngëtarja është e lumtur që e ka përcjell këtë ndërgjegjësim te shumë njerëz.

Postime të ngjashme

Taylor Swift ripërpunon albumin “Red”

Lea Muslija

Pushimet nuk kanë të mbaruar për Alketa Vejsiun

Lea Muslija

Rita Ora sjell imazhe nga ndeja e organizuar për komunitetin LGBTI, e ftuar edhe artistja e njohur

Lea Muslija

Sara feston ditëlindjen, kështu zgjodhi ta urojë Ledri

Lea Muslija

Djali i David Beckham bën xhiro me “Maserati” 65 mijë funtash rrugëve të Londrës

Lea Muslija

Jay-Z padit ish-bashkëpunëtorin e tij, shkak albumi “Reasonable Doubt”

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...