Dy dallime kryesore midis ftohjes së zakonshme dhe gripit

Ka më shumë se 200 viruse të ndryshëm që mund të shkaktojnë ftohje, sipas Klinikës Mayo. Faqja thotë se të rriturit kapen nga dy deri në tre ftohje në vit, ndërsa fëmijët e vegjël bien katër ose më shumë herë në vit.

Mund të jetë e vështirë të thuhet nëse keni ftohje apo grip, pasi shumë nga simptomat janë të njëjta. Rinoviruset shkaktojnë deri në 50 për qind të ftohjeve të zakonshme. Ka më shumë se 100 rinoviruse të ndryshme. Por llojet e tjera të viruseve gjithashtu mund të shkaktojnë simptoma të ftohjes.

Klinika Mayo thotë se brenda një deri në tre ditë nga marrja e një virusi të ftohjes, do të keni simptoma të tilla si teshtimë, rrufë, kollë dhe dhimbje të fytit.

Ju gjithashtu mund të keni një dhimbje koke, kongjestion të hundës ose ethe; megjithëse ethet janë më të zakonshme te fëmijët. Viruse të ndryshme shkaktojnë ftohje dhe grip, dhe megjithëse ndajnë shumë simptoma, ka shenja të cilat mund t’ju ​​lejojnë të dalloni ndryshimin, shkruan Express.co.uk.

Klinika Mayo thotë se ndryshimi kryesor midis ftohjes dhe gripit është se ju keni më shumë gjasa të keni ethe dhe të dridhura me grip.

“Të rriturit zakonisht nuk kanë ethe me një ftohje të zakonshme, megjithëse fëmijët ndonjëherë po”, shton faqja.

Gripi gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të trupit dhe simptoma më të rënda sesa ftohja. Nëse keni grip, gjithashtu ka të ngjarë të përjetoni dridhje, dhimbje koke dhe marramendje.

Related posts

Pesë erëza nga kuzhina që zgjidhin problemin me diarrenë pas përdorimit të parë

D V

Paralajmëron studimi: Vajzat e reja që kalojnë orë të tëra në Instagram kanë më shumë gjasa të duan operacione plastike sesa ato që shmangin rrjetet sociale

D V

Covid 19: Pacientët me diabet të tipit 2 kanë më shumë gjasa të humbasin jetën pas 7 ditësh shtrimi në spital

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More