Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Dy njerëz u “varrosën” nga një ortek në Zvicër, shpëtuan fal qenve të tyre

Dy njerëz të mbuluar nga orteku i dëborës u shpëtuan pasi qentë e tyre morën vëmendjen e këmbësorëve që i çliruan ata nga bora dhe thirrën për ndihmë, tha Shërbimi i Ambulancës Zvicerane të dielën.

Orteku “varrosi” dy persona duke ecur në Zvicrën jugperëndimore në Luginën Avers afër kufirit italian, në perëndim të St. Moritz të shtunën pasdite, njoftoi Shërbimi i Ambulancës Ajrore Rega.

“Qentë e tyre, të cilët nuk u varrosën nga orteku, ishin në gjendje të fitonin vëmendjen e këmbësorit duke lehur vazhdimisht me zë të lartë”, tha ai, transmeton Telegrafi.

“Një grup këmbësorësh me këpucë dëbore po lëviznin në të njëjtën luginë, por nuk panë ortekun”, deklarojnë ata.

Rreth 15 deri në 20 minuta pas lehjes së qenit të vazhdueshëm, një grup këmbësorësh ishin tashmë në vendin e aksidentit dhe vunë re grushtat e një personi të varrosur që dilte nga bora, dhe njeriu tjetër u varros plotësisht, sipas Rega.

Të dy personat pësuan lëndime të lehta dhe hipotermi të lehtë dhe Rega i çoi me helikopter në spital.

Postime të ngjashme

Shimpanzetë për herë të parë në histori sulmojnë dhe vrasin gorillat në natyrë

D V

Në këtë hapësirë qentë ndihen më së keqi kur mbeten vetëm

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po e krijojnë shiun për të ‘luftuar’ me temperaturat 50 gradë Celsius

D V

Këto gra përqafuan kaçurrelat e tyre natyrore dhe rilindën – duken për mrekulli

D V

Zbuloni çfarë tregon forma e ballit për personalitetin tuaj

D V

Pse francezët pothuajse kurrë nuk thonë “Të dua”?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...