Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dy të vdekur në protestat e brutalitetit të policisë në Nigeri

Një oficer policie dhe një civil janë vrarë në qytetin nigerian të Lagos ndërsa protestat vazhdojnë kundër brutalitetit të policisë për të gjashtën ditë, raporton BBC.

Ka raporte që policia përdori municione të gjalla mbi protestuesit në qytetin më të madh të vendit.

Kjo vjen një ditë pasi një njësi e njohur policore e akuzuar për arrestime të paligjshme dhe vrasje u shpërnda zyrtarisht.

Demonstruesit kanë kërkuar prej kohësh që Skuadra Speciale Kundër Grabitjes (Sars) të prishet.

Por ata mbeten të pakënaqur pas njoftimit të së dielës që oficerët po shpërndahen në njësitë e tjera në vend që të disiplinohen.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...