Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dy vjet nga referendumi për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Sot do të shënohet përvjetori i dytë i referendumit konsultativ për pranimin e Marrëveshjes së Prespës të mbajtur më 30 shtator 2018 me pyetjen “nëse qytetarët janë në për ndryshimin e emrit kushtetues për shkak të integrimeve euroatlantike.

Një ngjarje e organizuar nga platforma “Maqedonia bojkoton” do të mbahet para ndërtesës së parlamentit. Nga atje, ata thonë se në park, afër Kuvendit do të shënojë përvjetorin e dytë të, sipas tyre, fitoren e madhe të referendumit.

Motoja do të jetë “Ne nuk dorëzohemi – beteja për Maqedoninë vazhdon”.

Në ditën e referendumit, pjesëmarrja ishte 36.91 për qind, ndërsa 609.813 qytetarë, ose 91.46 për qind, votuan “për” pranimin e Marrëveshjes së Prespës.

Postime të ngjashme

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...