Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Dyshime për falsifikim votash në Kosovë në zgjedhjet e Serbisë

Ish-politikani nga Mitrovica e Veriut, Marko Jakshiq thotë se nuk ka votuar në zgjedhjet për Parlamentin e Serbisë, të mbajtura më 21 qershor, 2020. Por, Komisioni i Zgjedhjeve të Republikës së Serbisë i ka dërguar njoftim se vota e tij është evidentuar në një vendvotim në Mitrovicë të Veriut. Derisa Jakshiq dyshon se dikush ka falsifikuar votën e tij dhe për këtë parregullsi ai e akuzon Listën Serbe, subjekt i afërt me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, një komisioner zgjedhor, që kishte punuar atë ditë në vendvotimin e tij, pretendimet e Jakshiqit i quan “budallallëk total”.

Komisioni i Zgjedhjeve i Serbisë në një prononcim për Radion Evropa e Lirë thotë se pohimet e Jakshiqit që vota e tij është evidentuar “assesi nuk mund të vënë në pikëpyetje rregullsinë e zgjedhjeve, të cilat tashmë, ligjërisht kanë përfunduar”.

Në ditën kur u mbajtën zgjedhjet e Serbisë në Kosovë, më 21 qershor, 2020, Marko Jakshiq ishte në piknik në Liqenin e Ujmanit (Gazivoda), 50 kilometra nga Mitrovica.

Jakshiq, i cili më herët ka qenë pjesë e partisë së Oliver Ivanoviqit, “Liria, Demokracia, Drejtësia”, ka mbështetur thirrjet e opozitës në Serbinë, që të bojkotoheshin këto zgjedhje.

Opozita në Serbi mori vendim për bojkot, duke thënë se nuk ishin krijuar kushtet minimale për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe demokratike.

Për shkak të dyshimeve se ky proces zgjedhor nuk është zhvilluar sipas rregullave, Jakshiq ka vendosur t’i drejtohet Komisionit Zgjedhor të Serbisë, për të kontrolluar se a e ka keqpërdorur dikush votën e tij. Pas disa kërkesash të dërguara në këtë institucion me pyetjen se a është evidentuar vota e tij në këto zgjedhje, më 25 mars, 2021, atij i është kthyer përgjigja:

“Ju njoftojmë se në nr.230, ku është shënuar emri juaj, ekziston nënshkrimi i votuesit, që do të thotë se është evidentuar se keni votuar”, thuhet në dokumentin të cilin Jakshiq e ka publikuar në rrjetet sociale, duke thënë se ka të bëjë me përgjigjen e Komisionit.

“Nuk kam mundur ta besoj”, ishte reagimi i parë i Jakshiqit, pasi mori përgjigjen e Komisionit.

Postime të ngjashme

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...