Dyshime për korrupsion në Austri, policia bastis selinë e partisë së kancelarit Sebastian Kurz

Policia austriake sot ka kryer bastisje në selinë e partisë së kancelarit austriak Sebastian Kurz, i cili aktualisht është jashtë vendit.

 

Siç raportojnë mediat austriake, bastisjet janë kryer edhe në adresa private të personave të caktuar si dhe në ministrinë e Financave, transmeton Telegrafi.

Anëtarë të caktuar të partisë së Kurz kanë konfirmuar se bëhet fjalë për një “presion politik”, në veçanti në momentin kur kancelari Kurz gjendet në Slloveni ku po merr pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Janë kontrolluar vendet e punës dhe shtëpitë e bashkëpunëtorëve më të ngushtë të Kurz.

Siç raporton “Standard” janë sekuestruar telefona mobil, e bastisjet besohet se kanë lidhje me aferën “Ibiza” dhe hetimet lidhur me “Casino Austria”. 

Related posts

Ukraina po e heton si vrasje vdekjen e aktivistit bjellorus

Redaksia

Gjermania në gjendje katastrofe, shkon në 60 numri i personave të vdekur nga përmbytjet

D V

SHBA: Avionët luftarakë po fluturojnë mbi Kabul për të ofruar siguri për evakuimet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More