Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

E dhimbshme, dalin pamjet e rënda të vrasjes së dëshmorit Avni Koshtova nga bandat serbe në Mitrovicë

Sot bëhen 21 vjet nga vrasja e Avni Hajredinit, njërit ndër ushtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Avni Hjaredini i njohur nga opinioni si Avni Koshtova, ishte një nga figurat më emblematike të luftës për çlirimin e vendit dhe vendosmërisë e përkushtimit për të mbrojtur edhe pas përfundimit të luftës shqiptarët e pjesës veriore të Mitrovicës nga sulmet e vazhdueshme të bandave serbe.

Në rrjetet sociale janë duke qarkulluar pamjet drithëruese nga momenti kur qëllohet dëshmori Avni Koshtova.

Këto pamje ekskluzive, janë siguruar nga kameramani i njohur Besfort Hasanaj.

Kujtojmë se dëshmori Hajredini ishte vra më 13 shkurt të vitit 2000 në “Lagjen e Boshnjakëve”, në veri të qytetit të Mitrovicës, në momentin kur po kalonte lumin Ibër për të dalë në veri në mbrojtje të shqiptarëve që ishin sulmuar barbarisht nga bandat kriminale serbe duke ushtruar terror të vërtetë mbi ta dhe po ndiqeshin nga shtëpitë e tyre.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=809910582440230

Postime të ngjashme

Haziri: LDK nuk ka nevojë sillet sikur VV në opozitë, roli ynë dallon si nata me ditën

D V

Hasani: Marrëveshja e propozuar nga Kurti për paqe me Serbinë është primitive

D V

Armend Agolli, kandidat i LDK-së për kryetar të Mitrovicës

D V

Varroset 18 vjeçarja Anjeza Bellanica që humbi jetën në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Abdixhiku takon kandidatët për kryetar komunash: Vullneti dhe vizioni për fitore dhe rikthimin e madh është pika që na bashkon

D V

Gërvalla takon përfaqësuesit e shoqatave të diasporës, flasin për institucionalizim të bashkëpunimit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...