Agjencia Zhurnal.mk
Bota

E fejuara e gazetarit Khashoggi padit princin saudit, pretendon se ai kishte urdhëruar vrasjen në Stamboll

E fejuara e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi dhe grupi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut “Demokracia për botën arabe”, që e kishte themeluar Khashoggi, kanë ngritur pati në gjykatën amerikane me pretendim se princi i kurorës saudite Mohamed bin Salman kishte urdhëruar vrasjen në Stamboll të Turqisë.

Më shumë se 20 sauditëve u është përmendur emri në procesin civil, ku ata akuzohen për pjesëmarrje në vrasjen e gazetarit saudit, transmeton Telegrafi.

Ambasada saudite nuk i është përgjigjur menjëherë kërkesave të gazetarëve për t’i komentuar pretendimet dhe ngritjen e padisë. Princi i kurorës Mohamed bin Salman, kishte mohuar kategorikisht se ka urdhëruar vrasjen e Khashoggit.

Ai ishte kritik i ashpër i princit të kurorës dhe vazhdimisht botonte artikuj të ndryshëm dhe kolumne në Washington Post. Ai është vrarë në vitin 2018, kurse trupi i tij është copëtuar brenda konsullatës saudite në Stamboll.

Ai kishte shkuar në konsullatë për të marrë disa dokumente që i nevojiteshin që të martohet me të fejuarën Hatixhe Xhengiz, që është shtetase turke.

Postime të ngjashme

Burgim i përjetshëm për vrasësin e presidentit të një rajoni gjerman

S.B.

Itali, sërish të infektuar me Covid-19 edhe pas dozës së parë të vaksinimit

S.B.

Shiti produkte me foton e famshme gjatë inaugurimit të Joe Bidenit, Bernie Sanders mbledh miliona dollarë në vetëm 5 ditë

S.B.

Ekipi i OBSh-së në Wuhan fillon punën në terren

S.B.

SHBA-ja alarmohet për dhunë të motivuar nga politika

S.B.

Kapaciteti ditor i testimit për Covid-19 në Kinë arrin në 15 milionë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...