Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“E hëngri” ariu, 47-vjeçari me aftësi ndryshe jeton mes varfërisë ekstreme

Shpëtim Rrena është një person me aftësi ndryshe, jeta e së cilit ka qenë tepër e vështirë. Në moshën 25 vjeçare, teksa kulloste bagëtinë në malet e fshatit Patin të bashkisë Klos, ai sulmohet nga një ari që për pasojë i shkakton plagë të rënda në trup. Sulmi i ariut i la shenja të parikuperueshme duke e lënë me aftësi të kufizuara gjithë jetën

Sot 47 vjeç, vuajtjet e Shpëtim Rrenës duket se nuk kanë fund. Ai detyrohet çdo ditë të marrë udhën drejt Bulqizës në këmbë, për te shitur ato te pakta prodhime bujqësore që gjenden në kopshtin e tij, kjo, e vetmja mënyrë përfitimi të ardhurash. Shpëtimi ka dy fëmijë, që rriten me ato qindarka që të atit i mbeten në xhep.

Familja Rrena u godit edhe nga tërmeti shkatërrimtar i 26 Nëntorit. Ai tregoi për emisionin Vizioni i Pasdites se tërmeti i prishi shtëpinë dhe i la në mes të katër rrugëve.

Pesha dhe përgjegjësia i rëndon e tëra mbi shpatulla kryefamiljarit, i cili ka pranuar fatin e tij. Megjithatë nuk dorëzohet, dhe çdo ditë del të shesë ato të pakta prodhime bujqësore, për mirëqenien e dy fëmijëve dhe bashkëshortes së tij.

Postime të ngjashme

Makina përplas motorin dhe ‘zhduket

T E

Tragjedi në Itali, 18 vjeçari shqiptar humb jetën duke ngjitur malin

T E

Paloka: PD do ta fusë Shqipërinë në shtegun e duhur të zhvillimit

T E

“Mjekët s’më dhanë shpresa”, e reja historinë: Babi përgatiti shtëpinë

T E

Moti i mirë rikthen trafikun në Durrës, makina nga Tirana e Kosova për fundjavë në plazh

T E

Humbje e madhe për Valentina Leskajn, bashkëshorti i ish-deputetes humb betejën me Covid-19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...