Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

E konfirmon “Forbes”: Kim Kardashian është zyrtarisht miliardere

Kim Kardashian West është zyrtarisht një miliardere.

Me markën kozmetike “KKW Beauty” dhe firmën popullore të të brendshmëve “Skims”, pasuria neto e Kardashian West rritet në një miliard dollarë, duke i dhënë asaj një vend në listën e miliarderëve të botës të hartuar nga Forbes.

Kur Kim Kardashian West u përmend për herë të parë në faqet e “Forbes” në vitin 2011, ishte thjesht një listë e ndjekësve të saj në Twitter: 6.6 milionë, pak më poshtë se Barack Obama dhe pak më lart Ashton Kutcher. Pesë vjet më vonë, ajo zbukuroi kopertinën e “Forbes” falë lojës së saj të arritjes së famës, e cila e ndihmoi atë të fitonte 51 milionë dollarë atë vit. Tani, ajo zyrtarisht bashkohet me listën e Miliarderëve të Botës për herë të parë.

“Forbes” vlerëson se Kardashian West tani vlen një miliard dollarë, nga 780 milionë dollarë në tetor, falë dy bizneseve fitimprurëse – “KKW Beauty” dhe “Skims” – si dhe parave nga spektakli televiziv dhe marrëveshjeve të transmetimit dhe një numër investimesh më të vogla.

Kardashian West themeloi “KKW Beauty” në vitin 2017, pas suksesit të “Kylie Cosmetics” të gjysmë motrës së saj Kylie Jenner. Ajo huazoi nga libri i lojërave të Kylie, duke përdorur një model të ngjashëm të drejtpërdrejtë me konsumatorin që mbështetet shumë në marketingun e rrjeteve sociale. Lëshimi i saj i parë, 300,000 komplete konturash, u shit brenda dy orësh. Deri në vitin 2018, biznesi ishte zgjeruar në rimelë, buzëkuqë dhe aromë dhe po sillte të ardhura rreth 100 milionë dollarë.

“Është hera e parë që unë jam larguar nga marrja e marrëveshjeve të licencimit dhe kam kaluar në të qenit një pronare”, i tha Kardashian West Revistës “Forbes” në vitin 2017, kur shpalli linjën e saj kozmetike.

Ajo e arkëtoi atë pronësi vitin e kaluar kur shiti 20 për qind të “KKW Beauty” konglomeratit të kozmetikës ‘Coty’ për 200 milionë dollarë, një marrëveshje që vlerësoi kompaninë në një miliard dollarë. Ndërsa “Forbes” vlerëson se kjo shifër është pak e fryrë – ‘Coty’, e cila gjithashtu bleu 51 për qind të “Kylie Cosmetics” në vitin 2020, është e njohur për mbipagimin – pjesa e saj e mbetur prej 72 për qind vlen ende rreth 500 milionë dollarë, sipas vlerësimit të “Forbes”.

Ajo tani ka 69.6 milionë ndjekës në Twitter dhe 213 milionë ndjekës në Instagram.

Kardashian West zotëron një shumicë aksionesh në “Skims”, të cilat nuk i ka zbuluar të ardhurat e saj. Një burim i njohur me “Skims” i tha “Forbes” në lidhje me një transaksion që vlerëson në veri kompaninë e formave të veshjeve prej 500 milionë dollarësh. Si rezultat, “Forbes” vlerëson se pjesa e saj e “Skims” vlen një rreth 225 milionë dollarë, të mjaftueshme për të ngritur pasurinë e saj në një miliard dollarë.

Pjesa tjetër e pasurisë së Kardashian West qëndron në para dhe investime, duke përfshirë pasuritë e paluajtshme. Çdo vit që nga viti 2012, ajo ka fituar të paktën 10 milionë dollarë paraprake, sipas llogaritjes së “Forbes”, në sajë të çeqeve nga seriali “Keeping Up With the Kardashians”, marrëveshjeve dhe përpjekjeve të miratimit si lojë e lartpërmendur si dhe nga aplikacioni i saj tashmë i shfrenuar “Kimoji”. Ajo ka gjithashtu tri prona në Calabasas, në veriperëndim të Los Angelesit, dhe një portofol investimesh duke përfshirë: Aksionet e Disney, Amazon, Netflix dhe Adidas që ish-burri i saj Kanye West, ia dhuroi asaj për Krishtlindje në vitin 2017 .

Por janë kompanitë që ajo ka nisur vetë dhe që janë rritur dukshëm, që e vendosin atë në listën e Miliarderëve të Botës. Ndërsa ajo shkroi në Twitter ditën kur bëri kopertinën e “Forbes”, duke u tallur me kritikat që ka marrë për vite me radhë: “Jo keq për një vajzë pa talent”.

Postime të ngjashme

Ledri Vula me urim të veçantë për babanë

Dafina Vidishiqi

Anastasia zbulon shumë me bikini të vogla në imazhin nga jahti

Dafina Vidishiqi

Angelina Jolie fotografohet me gjashtë fëmijët në aeroport pas udhëtimit për ditëlindje

Dafina Vidishiqi

Daut Haradinaj zgjedh fjalët më të mira për të uruar bashkëshorten

Dafina Vidishiqi

“Ditari”, kënga më e re nga Remzie dhe Nexhat Osmani

Dafina Vidishiqi

DJ Geek nuk përmbahet, shikojeni çfarë i bën Dafinës në plazh

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...