E pranon Musk, thotë se softueri i fundit i vetë-vozitjes së Tesla-s “nuk është i shkëlqyeshëm”

Elon Musk tha të hënën se versioni i fundit i softuerit Tesla’s Full Self-Driving (FSD), i cili pjesërisht automatizon drejtimin, nuk ishte “i shkëlqyeshëm” dhe se kompania po garonte për ta përmirësuar atë.

 

“FSD Beta 9.2 në fakt nuk është i shkëlqyeshëm”, shkroi Musk në Twitter, duke shtuar se prodhuesi i makinave elektrike po “mblidhej për t’u përmirësuar sa më shpejt që të ishte e mundur”.

Musk shkroi në një cicërimë pasuese disa orë më vonë se ai kishte testuar versionin FSD beta 9.3, i cili ende nuk është lëshuar, duke udhëtuar nga Pasadena në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Angeles, dhe se ishte “shumë i përmirësuar”.

Tesla lëshoi versionin beta të shumëpritur 9 (v9) të softuerit të tij FSD në korrik, por u tha shoferëve se softueri “mund të bëjë gjënë e gabuar në kohën më të keqe”.

Një ditë para publikimit, Musk shkroi në një cicërimë se shoferët duhet të jenë “paranojakë” kur ngasin me softuer.

FSD është një version i përmirësuar i Autopilot, një softuer i ndihmës së shoferit që vjen me çdo automjet Tesla.

FSD, e cila nuk e bën makinën plotësisht autonome, lejon që automjeti të ndryshojë korsi, të parkojë vetë dhe të njohë semaforët dhe shenjat e ndalimit.

Tweet-i i miliarderit vjen një javë pasi rregullatorët e sigurisë amerikane nisën një hetim në Autopilotin e prodhuesit të makinave elektrike pas 11 aksidenteve të Tesla-s me automjetet e urgjencës. 

Related posts

Zbulohet data e ngjarjes së Apple iPhone 13 dhe afati kohor i shitjes së telefonit

D V

Teleskopi Hubble mund të mbijetojë, NASA do të përpiqet të lëshojë një kompjuter rezervë

D V

Komisioneri gjerman: Largohuni nga Facebook

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com