Agjencia Zhurnal.mk

E rëndë, 36 minatorë humbin jetën në Republikën Demokratike të Kongos

Të paktën 36 minatorë kanë humbur jetën, pas rrëzimit të një miniere bakri në Republikën Demokratike të Kongos.

Operacionet e kërkimit dhe shpëtimit janë në vendngjarje, tha kryetarja e bashkisë së qytetit, Veronique Upite Nkamina, ku ka konfirmuar vdekjen e 36 personave

Sipas një deklarate nga Glencore, minatorët punonin pa leje në kompaninë e bakrit Kamoto (KÇ) në rajonin juglindor të Kongos. Glencore tha se kishte regjistruar një rritje të minierave të paligjshme në operacionet e saj në zonë, me një mesatare prej 2,000 minatorë të paligjshëm .

“Kjo ka shkakuar një rrezik të konsiderueshëm për punonjësit, pajisjet operacionale dhe vetë minatorët”.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...