Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

E shijshme dhe e mirë: Sallatë pranverore me shpargull dhe qiqra

Një sallatë e shëndetshme mund të shërbejë si shtesë në pjatën kryesore për shkak të përbërësve të saj të ndryshëm

Përbërësit:

– 2 vezë;
– 250 g shpargull (të prerë në copa të vogla);
– kripë;
– ¼ e gotës me ullinj;
– vaj;
– 2 lugë gjelle uthull vere;
– 3 lugë parmezan të integruar;
– 2 lugë majdanoz të grirë;
– ¼ e një luge të vogël piper i zi;
– 350 ml qiqra të konservuara (shpëlaj dhe thaj);
– 1 filxhan rrepkë të prerë hollë;
– 1/2 qepë të kuqe të grirë;
– 8 gjethe të mëdha sallate.

Përgatitja:

Zieni vezët dhe vendosini në ujë të ftohtë (5 minuta) që të ftohen. Pastaj në një tenxhere të vogël vendosni shpargullin dhe kripë sa mund të kapini me gishta.

Gatuajini shpargullin derisa të jenë gjysmë të buta (rreth 2 minuta).

Në një enë mesatare, qitni vajin e ullirit, uthullën e verës, parmezanin, majdanozin, lëngun e limonit, piperin dhe pak kripë.

Përzieni të gjitha mirë dhe shtoni vezë të prera në feta.

Ju bëftë mirë!

Postime të ngjashme

Rolatë me mish: Nga jashtë kërcëlluese, brenda përsosmërisht e mbushur me erëza!

S.B.

Qofte daneze: Shumë të shijshme, 10 herë më të shëndetshme se qoftet që gatuhen tek ne

S.B.

Një truk që as profesionistët nuk do ta zbulojnë! Një recetë origjinale për ‘Brownie’

S.B.

Gjyveç me mish qengji dhe turli

S.B.

Musaka me presh e kërpudha

S.B.

Kremi katalan: Si të përgatisni këtë ëmbëlsirë tipike spanjolle

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...