Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

E udhëhequr nga gratë, kafeneja në Jemen u shërben vetëm grave

Zhurnal Ads

Kur Um Feras kuptoi se nuk kishte hapësira ku gratë mund të kalonin kohën e lirë në Jemen, ajo hapi kafenenë e saj dhe shpreson se më këtë të ndryshojë qëndrimin për bizneset e drejtuara nga gratë.

“Nuk kishte vende ku gratë mund të mblidheshin lirshëm, asnjë vend që i përkiste komunitetit femëror: ku ekipi nga administrata deri tek punonjësi më i vogël është femër”, ka thënë ajo nga kafeneja “Morning Icon” të cilën e hapi në prill të vitit të kaluar në Marib, shkruan Reuters.

Qëndrimet tradicionale, konservative që i mbajnë shumica banorëve kundër grave që punojnë jashtë shtëpisë së tyre, nënkupton se projekti i saj është i ri dhe i çuditshëm për disa njerëz, thotë Um Feras.

“Fjala ‘kafene’ mund të lidhet me ide dhe bindje negative… Çdo ide e re do të ketë mbështetësit dhe kundërshtarët e vet”, thotë ajo, duke shtuar se dëshiron të jetë shembull duke treguar se gratë mund të udhëheqin biznese.

Të udhëheqësh një biznes në Jemen nuk është e lehtë, marrë parasysh se është një shtet konflikti, ku ka sëmundje dhe që rrezikohet nga krizat ekonomike.

Um Feras importon shumicën e pijeve. Ajo thotë se tenton që të rrisë kafenenë në hapësirë më të madhe për gra dhe fëmijë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Piloti gjerman formon shiringën gjigante në qiell për t’ua përkujtuar vaksinimin kundër COVID-19

S.B.

Në Angli zbulohet një monedhë kineze 1.000-vjeçare

S.B.

Pse duhet të konsumoni sa më shumë lëng portokalli

T E

Zbulohen 13 arkivole 2500 vjeçare në Egjipt

admin

Kullë kafkash në Meksikë

S.B.

Ia sulmon qentë dhe kalin, fermeri rus mbyt ujkun pa pasur as edhe një armë në dorë – kamerat e sigurisë filmojnë gjithçka

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...