Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

E vërteta e fotografisë së plakut hebre me plis në kokë në Beograd

Zhurnal Ads

Kjo foto, tregon një hebre në Beograd me plis në kokë.

Plisi, një karakteristikë e shqiptarëve, duket se është pelqyer nga hebreu i cili pas krimeve të nazistëve, përfundoi duke gjetur strehim në Beograd.

Disa interpretime thonë, se kjo ishte një shenjë falenderimi nga hebrejtë për shqiptarët, të cilët i mbrojten kundër gjermanëve duke rrezikuar madje dhe jetën e tyre.

Kjo foto është postuar në rrjetin social nga Fahri Xharra.

Edhe faqja CHRE (Center for Holocaust Research and Education) tregon se ky është një i moshuar hebre në Beograd.

Në fakt, hebrejt në Beograd u ndihmuan shumë nga shqiptarët, ndryshe nga serbët të cilët nuk i përkrahën, por i dorëzuan tek gjermanët.

Por një tjetër version (i pavërtetuar) tregon se plaku me plis në kokë është shqiptar.

Atij i është vënë në krah ylli i Davidit, simboli i hebrejve, qëllimisht nga serbët.

Sipas këtij version, kjo ishte një politikë e serbëve kundër shqiptarëve.

Supozohet se ishte një metodë që serbët po bënin kundër shqiptarëve, në mënyrë që gjermanët ti vrisnin ose ti largonin në kampe përqendrimi.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Qentë e Joe Biden me llogari në Twitter dhe Instagram

T E

Vala e detit e nxjerr jashtë ujit fokën gjigante, përfundon në qytetin kilian – qytetarët e ndihmojnë të kthehet në det

admin

“Akulli në zhdukje” – pamje që dokumentojnë ndryshimet klimatike

admin

‘Ndjekja më e shpejtë në Britani ndonjëherë’: Adoleshenti ikën nga policia me rreth 300 km/h me motoçikletën e tij

S.B.

Pse disa njerëzve iu duhet kohë e gjatë për t’u rikuperuar nga Covid 19?

admin

Çfarë ndodh me trupin kur i mungon magnezi?

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...