Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ebola është rishfaqur në Kongon lindore, OBSH dërgon ekspertë

Republika Demokratike e Kongos njoftoi sot se virusi Ebola po përhapet përsëri në lindje të vendit, ku Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dërgoi një ekip të epidemiologëve të saj pas vdekjes së një gruaje nga sëmundja dhe tre muaj pas fundit të epidemisë së mëparshme.

“Virusi Ebola është rishfaqur” në lindje të Kongos”, tha ministri i Shëndetësisë Etienne Longondo për televizionin shtetëror, duke shtuar se gruaja vdiq më 3 shkurt në zonën Bienas në Kivu Verior në lindje të vendit.

Analiza e një mostre të gjakut të marrë para vdekjes së saj tregoi se ajo ishte pozitive për virusin Ebola, tha Ministria e Shëndetësisë e Kongos.

“Fshati Biena është në afërsi të qytetit Butemba, ku “epidemiologët e OBSH-së po kryejnë një hetim në vend” dhe ku janë zbuluar “70 kontakte” të të vdekurve”, tha Zyra Afrikane e OBSH-së.

Ky rast i ri u raportua pasi u shpall zyrtarisht fundi i epidemisë së njëmbëdhjetë të Ebolës në provincën e Ekuatorit, në veriperëndim, më 18 nëntor 2020, e cila mori 55 jetë nga 130 rastet e raportuara të sëmundjes.

Shërimi i pacientit të fundit me Ebola u konfirmua në provincën kongoleze më 16 tetor 2020.

Sot, ministri Eteni nuk deklaroi epideminë e dymbëdhjetë të Ebolës, por në mes të nëntorit, ai paralajmëroi se në Kongo “ekziston një rrezik i vazhdueshëm i një rishfaqjeje të Ebola”.

Virusi Ebola, i zbuluar në vitin 1976 nga Peter Piot dhe një ekip ndërkombëtar, ku përfshihej profesori kongolez Muyembe, transmetohet te njerëzit nga kafshët e infektuara.

Ajo transmetohet nga personi në person nga lëngjet trupore dhe simptomat kryesore janë ethet, të vjellat, gjakderdhja dhe diarreja.

Pas epidemisë së madhe që sundoi Afrikën Perëndimore nga viti 2013 deri më 2016, duke vrarë 11,000 njerëz dhe duke transmetuar sëmundjen në Perëndim përmes punëtorëve humanitarë, OBSH frikësohet nga përhapja e virusit në botë me çdo shpërthim të Ebola. Mbi të gjitha, agjencia e OKB-së shpalli epideminë e mëparshme në Kongon lindore një krizë shëndetësore ndërkombëtare.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...