Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Edi Rama: Ftesa për Bashën nuk ishte për bashkëqeverisje

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me ftesën e bashkëpunimit e bërë ndaj kryedemokratit Lulzim Basha.

Rama tha në emisionin “Opinion” se ftesa për bashkëpunim nuk do të thotë që dhe opozita do të marrë poste në qeveris. ai tha se qeveria dhe opozita duhet të krijojë frymë bashkëpunimi për të bashkuar forcat në reformat e rëndësishme të vendit.

“Shpresoj që PD do të reflektoj më në fund lidhur me vetveten e të kuptoj që biem ti biem në një vrimë dhe nga vrima del dhe gryka e pushkës vret dhe njerëz, nuk të çon asgjëkund jo më në pushtet. Do te jetë hapur për të ndërtuar një proces bashkëpunimi. Bashkëqeverisja mes qeverisë dhe opozitës nuk do të thotë të dyja palët në qeveri. Por të ndërtohet një frymë bashkëpunimi, shqiptarëve duhet tu japim arsye të energjizohen me gjëra që bëjmë, e jo tu japim arsye që të thonë mbyll televizorin. Pastaj vendosen piketat se ku duhet të vendosim forcat bashkë për reformat në funksion të shtetit.”-tha Rama.

Postime të ngjashme

McAllister: BE ta mbajë fjalën për liberalizimin e vizave me Kosovën dhe për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

N E

Shqipëria regjistron 91 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Bujar Nishani: PD nuk ka arritur që të fitojë besimin e shumicës së shqiptarëve

N E

Grida Duma: Rinumërim atje ku ne kemi bindje se ka pasur devijanca të votës së pavlefshme

N E

Edi Rama: Thirrje vende anëtare të BE-së që të shmangin historinë

N E

Grushtet që shkundën drejtësinë/ Gërdeci, sprova e vërtetë e drejtësisë së re

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...