Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Edicioni i 7 i festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Dea”, nis me filmin kosovar “Cirku Fluturues”

Festivalit Ndërkombëtar  Dea, edhe në kohë të vështira  do të zhvillohet nga data 11 deri 16 tetor në Tiranë, për herë të dytë pas 5 edicionesh në Sarandë e Gjirokastër.

Sipas drejtorit artistik Edmond Topi  në qendër të festivalit vijon të jetë, Programi i filmit me metrazh të gjatë  siparin e ngre filimi me skanar dhe regji të Fatos Berishës “ Cirku Fluturues”.

Pjesë e festivalit janë edhe seksioni i filmit të shkurtër me 22 filma  nga 13 vende të botës, të cilët do të ofrohen cdo mbrëmje në kinemanë e improvizuar në amfiteatrin e  Universitetit të Arteve, por nuk mungojnë as filmi dokumentar me 16 filma nga 11 vende te  botës.

Për shkak te pandemisë specialistët e kinemasë dhe drejtoret e festivaleve nderkombetare , nuk mund te jenë të pranishëm fizikisht./abcnews.al

Postime të ngjashme

“Ua dedikojmë këtë film shqiptarëve, një prej kombeve më mikpritës”

S.B.

366 filma në garë për “Oscar”

S.B.

“Golden Globes” Fituesit do t’i presin trofetë nga shtëpitë

S.B.

Filtër për filmat e diktaturës, Godole: Transmetimi i tyre “vret” në vazhdimësi ish-të përndjekurit

S.B.

Ministria e Kulturës anashkalon festivalin “Bletëzat”

J D

Akademia e Shkencave po bën hartimin e tri veprave madhore albanologjike

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...