Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Egjipti dhe Greqia bashkojnë ushtritë kundër Turqisë

Greqia dhe Egjipti janë duke u përgatitur për zhvillimin e një stërvitjeje të përbashkët ushtarake mes dy ushtrive të tyre si një kundërpërgjigje ndaj presionit të Turqisë në rajonin e Mesdheut.

Mediat greke raportojnë se stërvitja e madhe lidhet pikërisht me përballimin e problemeve të shkaktuara nga Turqia në rajon duke bërë të domosdoshëm një bashkëpunim të tillë.

Stërvitja e quajtur “Medusa” ishte planifikuar për në verë, por u shty për shkak të situatës me koronavirusin, raporton abcnews.al.

Pritet që në ditët në vijim të zhvillohen takime të niveleve të larta mes krerëve të Greqisë dhe Egjiptit.

Këto të fundit e shohin Turqinë si rivale në rajon.

Egjipti ka probleme me Turqinë për shkak se Presidenti Erdogan mbështet partinë islamiste Mursit, e cila u rrëzua pas protestave popullore disa vite më parë. Ndërkohë, rivaliteti mes Greqisë dhe Turqisë në rajon është i njohur. /abcnews.al

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...