Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Egjipti po teston pacientët për COVID-19 me anë të një roboti

Zhurnal Ads

Me Egjiptin që po përballet me një valë të dytë të coronavirusit, një shpikës po provon një robot me telekomandë i cili mund të testojë për COVID-19.

Makineria gjithashtu mund të matë temperaturën e pacientëve dhe t’i paralajmërojë ata nëse nuk mbajnë maska ​​në një spital privat në veri të Kajros, transmeton Telegrafi.

Mahmoud el-Komy, i cili projektoi robotin, të quajtur Cira-03, thotë se ai mund të ndihmojë në kufizimin e ekspozimit ndaj infeksionit dhe parandalimin e transmetimit të virusit.

Krijimi i tij, i cili ka një fytyrë dhe kokë dhe krahët robotikë të ngjashëm me njeriun, mund të marrë analiza gjaku, të kryejë ekokardiogramë dhe rrezet X, dhe të shfaqë rezultatet tek pacientët në një ekran të bashkangjitur në gjoksin e tij.

“Unë u përpoqa ta bëj robotin të duket më njerëzor, në mënyrë që pacienti të mos i frikësohet”, tha ai.

“Ka pasur një përgjigje pozitive nga pacientët. Ata panë robotin dhe nuk kishin frikë. Përkundrazi, ka më shumë besim në këtë sepse roboti është më preciz sesa njerëzit”, u shpreh Mahmoud el-Komy.

Abu Bakr El-Mihi, kreu i një spitali privat ku po testohet roboti, tha se ata po e përdornin robotin për të matur temperaturën e kujtdo që dyshohet për COVID-19.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Rrjedh çmimi i PS5, një ditë para ngjarjes “PlayStation 5 Showcase”!

admin

YouTube i bën konkurrencë TikTok-ut me YouTube Shorts

admin

“Nokia” prezanton smartfonin “low cost”

S.B.

Hakerët rusë e koreano-veriorë tentojnë të vjedhin të dhëna të vlefshme për vaksinën anti-COVID

S.B.

Kina më parë preferon mbylljen e TikTok-ut për SHBA-në se sa t’ia shes një kompanie amerikane

admin

Prej vitesh hakerët janë përpjekur të thyejnë një portofol Bitcoin

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...