Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Egjipti rihap ambasadën në Libi

Në një deklaratë për AA, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mohammed Al-Qablawi tha se delegacioni i diplomatëve dhe personelit të sigurisë do të realizojë një vizitë zyrtare në Tripoli për disa ditë.

Një delegacion i nivelit të lartë diplomatik nga Egjipti do të vizitojë kryeqytetin e Libisë për të rihapur ambasadën e saj, tha një zyrtar libian, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë për AA, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mohammed Al-Qablawi tha se delegacioni i diplomatëve dhe personelit të sigurisë do të realizojë një vizitë zyrtare në Tripoli për disa ditë.

Al-Qablawi shtoi se ambasada e Egjiptit në Tripoli do të rihapet sot.

Vizita do të jetë e dyta nga një delegacion i nivelit të lartë egjiptian në Tripoli që nga viti 2014.

Egjipti kishte vendosur të tërheqë të gjithë diplomatët nga Libia, përfshirë ambasadorin, në janar të vitit 2014, pas rrëmbimit të atasheut të kulturës në Tripoli dhe disa punonjësve në qendrën e tij kulturore.

Libia është shkatërruar nga lufta civile që nga rrëzimi i sundimtarit të ndjerë Muammar Gaddafi në vitin 2011.

Postime të ngjashme

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...