Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Ekipi Sikorsky-Boeing lëshon detaje të helikopterit revolucionar

Të hënën, Sikorsky dhe partneri Boeing kanë lëshuar detaje të helikopterit të saj revolucionar për konkursin e Aeroplanëve Sulmues të Largët të Ushtrisë Amerikane, të njohur si FLRAA.

Boeing thotë se helikopteri i ri, i quajtur DEFIANT X, do të jetë helikopteri sulmues më i shpejtë, më i manovrueshëm dhe më i mbijetueshëm në histori.

Kombinuar me përvojën e patejkalueshme të ekipit në sistemet e misionit, trajnimin dhe mirëmbajtjen, ai do të revolucionarizojë mënyrën se si ushtria ballafaqohet me kërcënimet që nga viti 2035 e tutje, transmeton Telegrafi.

“Ne jemi gati të ofrojmë aftësi të pashembullta të mbështetura nga teknologji të provuara që me të vërtetë do të transformojnë misionin e ushtrisë sot – me hapësirë ​​për t’u rritur dhe përshtatur me misionet e nesërme”, tha Andy Adams, nënkryetar i Sikorsky i Future Vertical Lift. “DEFIANT X jo vetëm që përfshin avionët transformues, sistemet e misionit dhe zgjidhjet revolucionare të mirëmbajtjes, por gjithashtu përdor aftësitë e përparuara të prodhimit të Sikorsky dhe Boeing”.

DEFIANT X do të revolucionarizojë aftësinë e sulmit ajror të ushtrisë me ndryshime të kufizuara në taktikat, teknikat, procedurat, trajnimin dhe infrastrukturën duke ruajtur gjurmën e helikopterit Black Hawk.

Ushtria amerikane gjithashtu tha që FLRAA do të sigurojë ushtrinë e tyre sepse ka shpejtësi, distancë sulmi, mbijetesë dhe manovrim të shtuar.

Postime të ngjashme

Huawei publikon një imazh duke përdorur smartphonen P50 Pro

D V

Mbi 1,800 dronë u përdorën për ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike të Tokios

D V

Inteligjenca artificiale, droni autonom fiton garën ndaj dy pilotëve

D V

Motora Edge 20 e re, zbulohen disa prej karakteristikave dhe imazhet e para

D V

Në vend të një sistemi të ri operativ, mund të përfundoni duke blerë malware

D V

Musk ka një mesazh për poseduesit e Dogecoin që dëshirojnë të fitojnë shumë para

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...