Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Ekonomia e tretë më e madhe në botë zotohet për ndryshimin klimaterik: “Bëhemi karbon-neutral brenda 2050-ës”

Kryeministri i Japonisë, Yoshihide Suga, ka thënë se vendi do të bëhet karbon-neutral deri në 2050, duke paralajmëruar një qasje më të guximshme për të trajtuar emergjencën e klimës nga ekonomia e tretë më e madhe në botë.

Përgjigja ndaj ndryshimeve klimatike nuk është më një pengesë për rritjen ekonomike,” tha Suga të hënën në fjalimin e tij të parë politik në parlament që nga marrja e detyrës.

“Ne duhet të ndryshojmë mendimin tonë në pikëpamjen se marrja e masave pohuese kundër ndryshimit të klimës do të çojë në ndryshime në strukturën industriale dhe ekonominë që do të sjellë rritje.”

Japonia ishte vënë nën presion për të forcuar angazhimet e saj klimatike pasi fillimisht tha se do të arrinte një ulje prej 80% të emetimeve deri në vitin 2050 e ndjekur nga neutraliteti i karbonit “sa më shpejt të jetë e mundur” në gjysmën e dytë të shekullit.

Zhvendosja e politikës e sjell Japoninë në përputhje me Bashkimin Evropian, i cili i vuri vetes një objektiv të ngjashëm vitin e kaluar, ndërsa Kina kohët e fundit njoftoi se do të zhvillojë ekonominë karbon-neutrale deri në 2060.

Dyshimet mbeten në lidhje me aftësinë e Japonisë për të arritur këtë qëllim duke pasur parasysh mbështetjen e saj të madhe në qymyr dhe lëndë djegëse të tjera fosile dhe kundërshtimin e publikut për rritjen e pjesës bërthamore të përzierjes së energjisë gati 10 vjet pas shkrirjes së trefishtë në termocentralin bërthamor Fukushima Daiichi.

Plani aktual i energjisë i Japonisë, i vendosur në 2018, kërkon që 22-24% e energjisë së saj të vijë nga burimet e rinovueshme, 20-22% nga energjia bërthamore dhe 56% nga lëndët djegëse fosile.

Postime të ngjashme

Në Tenovë u lëshua në përdorim termocentral fotovoltaik me fuqi prej 1,2 megavat

Z H

Qyteti i Shkupit me thirrje për subvencione për klima inverterë

Z H

Milevski: Nevojiten masa urgjente për prerjen e paligjshme të pyjeve

Z H

FKF: Plasmani dhe çmimet e ulëta blerëse ende janë problem numër një

Z H

OPH përshëndetë miratimin e pakos së pestë ekonomike

Z H

Delegacioni i ekonomisë gjermane mirëpret miratimin e ligjeve për pakon e pestë të masave

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...