Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ekspertët në Hong Kong ngrenë alarmin: Pritet valë e katërt e koroavirusit, të tretën e kaluam në korrik

Një valë e katërt infeksionesh me Covid-19 po afrohet në Hong Kong. Alarmi ngrihet nga ekspertët, të cilët parashikojnë që vendi të përballët me një tjetër valë të virusit të ri.

Hong Kongu është në prag të një vale të katërt të infeksioneve Covid-19 për shkak të një kombinimi faktorësh, nga raste të patregueshme në komunitet, te udhëtarët mbartës që vizitojnë vendin për shkak se këto të fundit mund të jetë asimptomatikë.

Ata shqetësohen se ndërsa Hong Kong lehtëson kufizimet e udhëtimit pandemik dhe lejon më shumë vizitorë, infeksionet e importuara të pazbuluara do të shkaktojnë një rritje tjetër në raste, veçanërisht nëse ato kombinohen me ato të pagjurmueshme në qytet.

Ekspertët janë në favor të një fushate masivi të vaksinimit të gripit këtë vit, sepse trajtimi i një rritje të infeksioneve Covid-19 mund të komplikohet nëse dimri sjell një rritje të mprehtë të rasteve të gripit. Ekspertët pohojnë se valën e 3-të, Hong Kongu e kaloi gjatë muajit korrik.

Postime të ngjashme

Italia pezullon vaksinimin me Astra Zeneca për personat nën 60 vjeç

Dafina Vidishiqi

Macron: Me Bidenin, Amerika është rikthyer si një vend bashkëpunues

Dafina Vidishiqi

Kancelarja gjermane Merkel viziton Uashingtonin në korrik

Dafina Vidishiqi

G-7 e ndarë mbi thirrjen e presidentit Biden për qëndrim të ashpër ndaj Kinës

Dafina Vidishiqi

Parlamenti izraelit voton të dielën për qeverinë e re

Dafina Vidishiqi

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...