Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Eksperti i OBSh-së flet për CNN-in pas vizitës në Wuhan

Grupi i specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë vizitoi Institutin e Virologjisë në Wuhan. Shumë specialistë të OBSh-së u shprehën se pajisjet në laboratorin e Wuhan-it janë moderne dhe sistemi i administrimit të këtij laboratori është shumë i përsosur, nuk ekziston asnjë provë për teorinë konspirative të daljes së virusit nga ky laborator.

Gjatë një interviste, gazetari i CNN-it e pyeti anëtarin e grupit të ekspertëve të OBSh-së, zoologun britanik Peter Daszak, se a ekziston mundësia që virusi i COVID-19 të jetë prodhuar dhe të ketë dalë nga ky laborator? Daszak u përgjigj me vendosmëri: nuk ekziston asnjë provë për këtë hipotezë!

Anëtari i grupit të ekspertëve, zv.drejtori i Institutit të Kërkimeve të Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë të Shën-Petërburgut, virologu Vladimir Dedkov, u shpreh që pajisjet në laboratorin e Wuhan-it janë moderne dhe se është e vështirë të mendohet që diçka mund të ketë dalë prej aty.

“Unë e njoh mirë këtë laborator. Këtu janë bërë shumë arritje shkencore”, nenvizoi Peter Daszak .Ai shtoi që ndoshta për arsye që studimet në këtë laborator janë shumë afër me të vërtetën e virusit, disa persona hedhin baltë ndaj këtij laboratori. Kjo, sipas prof. Peter Daszak, është “ironike”.

Për të gjetur prejardhjen e koronavirusit të ri, OBSh-ja ka dërguar një grup ekspertësh në Wuhan për hetime në terren. Ekspertët kanë bërë vlerësim pozitiv për laboratorin e virusit të Wuhan-it .“Ekspertët e OBSh-së kanë besim te siguria e laboratorit të Institutit të Virologjisë të Wuhan-it”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin bëri të ditur që grupi i ekspertëve i OBSh-së ka bërë diskutime efektive me palën kineze, duke zhvilluar vizita në spitale, tregje dhe qendra të kontrollit epidemik, dhe puna e tij ka shkuar mbarë. Të mërkurën, grupi i ekspertëve bëri vizitë edhe në Institutin e Virologjisë të Wuhanit dhe bisedoi me ekspertët e Universitetit të Bujqësisë Huazhong. Këto veprime janë pjesë e rëndësishme e bashkëpunimit dypalësh për gjurmimin e origjinës së virusit, tha ai.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...