Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Eksperti i PD, Teliti: Taksa 9%, nuk preken rrogat deri në 300 mijë lekë

Eksperti i ekonomisë në PD, Dorian Teliti tha sot se ulja e taksave rikthen ekonominë në shinat e zhvillimit.

Gjatë konferecës për shtyp me kryetarin e PD, Lulzim Basha dhe ish-deputeten, Jorida Tabaku, Teliti tha se taksa e sheshtë 9% mban të pataksuar pagat deri në 300 mijë lekë.

“Ulja e taksave instrument për ta kthyer ekonominë në shinat e zhvillimit. Ulja e taksave instrument për ta kthyer ekonominë në shinat e zhvillimit. Vendosim taksën 9% e sheshtë për pagat duke ruajtur fashën e pataksuar 300 mijë lekë.

Shtresa e mesme, e fituar nga taksa e sheshtë. Kursimet që krijon taksa e sheshtë mbeten ne xhepat e qytetarëve. Totali i taksave lokale e qëndrore mbi biznesin e vogël, jo më shumë se 0.5% tatim mbi xhiron.

Ne po vendosim një tavan që taksat lokale e kombëtare mbi biznesin e vogël të mos e kalojnë këtë. Të gjitha bizneset fitojnë një ulje të sigurimeve shoqërore nga 24.5% në 18%“, u shpreh Teliti.

Postime të ngjashme

Kryeprokurori Çela: Situata në disa prokurori të vendit është e rënduar, stoku i dosjeve mund të bëhet i papërballueshëm

D V

Asnjë humbje jete dhe 31 raste të reja me coronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

D V

Jorida Tabaku: Shqipëria me koncesion, qeveria jep me PPP edhe strehimin social

N E

Reforma në drejtësi ende e pa përfunduar/ Qindra prokurorë dhe gjyqtarë nuk kanë kaluar procesin e vettingut

N E

Ministria e Arsimit mesazh në celularin e mësuesve: Në shtator duhet të jeni të gjithë të vaksinuar

N E

SHBA dhe BE: Të goditen “të pandëshkueshmit”

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...