Agjencia Zhurnal.mk

Eksplodim dhe të shtëna armësh në qendër të Kabulit në Afganistan

Një eksplodim dhe të shtëna me armë zjarri goditën kryeqytetin e Afganistanin, të mërkurën, por ende nuk është e qartë nëse ka viktima.
Nusrat Rahimi, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Brendshme, tha se se objektivi i sulmit ishte Counterpart International, një organizatë ndërkombëtare që vepron në Afganistan që nga viti 2005.
Ai tha se të shtënat me armë zjarri janë duke vazhduar në atë zonë.
Organizata është e vendosur pranë Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm në zonën Shahr-e-Naë në qendër të qytetit Kabul.
“Unë mund të konfirmoj një shpërthim në zonën Shar-e-Naë të Kabulit. Ne jemi duke kontrolluar detajet”, tha Ferdaws Framurz, një zëdhënës për forcën policore të qytetit.
Një zëdhënës nga Ministria e Shëndetësisë, Wahidullah Mayar, tha se nëntë persona të plagosur ishin dërguar në spital.
Qais Zaman, një dëshmitar, tha se zona ishte e rrethuar pasi ambulancat dhe automjetet policore nxituan për në vendin e ngjarjes.
Shpërthimi vjen pak më shumë se dy javë pasi personat e armatosur kishin në shënjestër Ministrinë e Komunikacioneve në Kabulin qendror, duke vrarë të paktën shtatë persona. Ky sulm u pretendua se u krye nga ISIS

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...