Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Elezi: 170 nga 500 persona të infektuar me COVID votuan dje

Zhurnal Ads

170 qytetarë kanë votuar nga gjithsej 500 persona të infektuar të cilët kanë pasur të drejtë vote në zgjedhjet e djeshme komunale të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, njofton Insajderi.

Kështu bën të ditur për Gazetën Online Insajderi, zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, i cili thotë se numrimi i këtyre fletëvotimeve do të fillojë brenda javës.

“Në bazë të procedurave të rëndomta të cilat zhvillohen në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve bëhet evidentimi i të gjithë këtij materiali i cili pranohet dhe po sipas proceduarve besojmë qe së shpejti do të bëhet numërimi i votave me kusht, votave të personave me nevoja të veçanta, votave të votuesve të cilët kanë qenë të infektuar me Covid-19 si dhe votat të cilat kanë ardhur përmes postës. Besojmë që ky proces do të fillojë shumë shpejt dhe rezultati pastaj i numërimit të këtyre fletëvotimeve i bashkohet rezultatit të vendvotimeve. Pra numërim i cili është bërë të dielën në mbrëmje”, ka thënë Elezi.

“Në bazë të të dhënave të cilat deri më tani kemi arritur që t’i listojmë në Komunën e Podujevës numri i qytetarëve të cilët janë kontaktuar përmes telefonit për të iu treguar lidhur me shërbimin e KQZ-së pra për të votuar përmes ekipeve lëvizëse në ditën e zgjedhjeve ka qenë rreth 500 qytetarë të kontaktuar. Kontakti me ta është bërë i mundur duke u mbështetur në listën zyrtare të IKShPK-së”.

“Prej tyre siç jemi njoftuar kanë qenë rreth 200 persona të cilët kanë konfirmuar pjesëmarrjen në zgjedhje përmes këtyre ekipeve dhe sipas të dhënave të cilat i kemi pranuar nga terreni janë rreth 170 qytetarë që gjatë ditës së djeshme, pra votues që kanë qenë të infektuar më Covid-19 të cilët kanë votuar përmes këtyre ekipeve që KQZ-ja i ka dërguar në adresë të tyre”, ka shtuar tutje zëdhënësi i KQZ-së.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit

S.B.

Nominimi i tri qeverive për çmimin Nobel, reagon Grenell

admin

I dërguari i SHBA, Grenell: Natë e mahnitshme në Beograd, serbët dhe amerikanët kënduan për Alabamën. Ja videoja nga darka me Vuçiç

admin

Aplikimet për azil të shqiptarëve në BE, Kosova e dyta në Ballkan

T E

Selmanaj: Deklarata ime po manipulohet nga shpifësit

R ZH

Tetë raste të dhunës në familje gjatë 24 orëve të fundit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...