Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Elmi Aziri kundërshton takimet një-etnike, “asnjë efekt politik”

Shkup, 30 mars, Zhurnal.mk – Deputeti i ASH-së Elmni Aziri i ftuar në “Programi 200”, u shpreh se është e papranueshme që në një realitet multietnik të bëhen takime një etnike edhe të merren vendime për çështje shumë të rëndësishme.

Sipas tij dje është diskutuar për çështje thelbësore për kohezionin ndëretnik në vend dhe probleme për të cilat opozita shqiptare ka pas shumë vërejtje gjatë këtyre viteve.

“Për ne ata si dy lider të partive mund të takohen çdo ditë, por nuk do të prodhojnë asnjë efekt, as politikë e as juridik, takimet e tyre. Ne e mohojmë në mënyrë kategorike që dy kryetarë të partive maqedonase të vendosin për regjistrimin aq më tepër kur e dimë që regjistrimi prodhon numra dhe pozita juridiko-kushtetuese e shqiptarëve të RMV-së fatkeqësisht është e kufizuar dhe lidhur me numra, prandaj ne themi se ai takim nuk ka asnjë efekt politik”, tha Aziri.

Postime të ngjashme

Rama në Shkup: Nuk jemi ne ata që dështuam, ky është mossukses i BE-së

Bekim Laçi

Pendarovski – Kodheli: Maqedonia dhe Shqipëria meritojnë negociatat me BE-në

Zekirija Haxhiu

“Çairçanja” do të zgjerohet me 6 korsi dhe shtigje për biçikleta, do të rrënohen shumë objekte

Zekirija Haxhiu

Dimitrov: Bllokimi i Maqedonisë së Veriut është problem edhe i BE-së

Zekirija Haxhiu

Firmat vendore pjesë e platformës digjitale për rrjetëzim me zinxhirët global të furnizimit

Zekirija Haxhiu

Geer: Të gjithë duam fillim të negociatave sa më shpejtë të jetë e mundur

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...