Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Elmi Aziri: Sa më parë të hapen bisedimet me BE kurse kontestet historike ti zgjidhin historianët

Zhurnal Ads

Shkup, 26 nëntor, Zhurnal.mk – Deputeti i Aleancës për Shqiptarët Elmi Aziri, në emisionin rrugadrejt në Alsat-M, duke folur për krizën politike të krijuar pas vetos nga ana e Bullgarisë ka thënë se një qeveri e zgjeruar është zgjidhja ndoshta e vetme dhe e qëndrueshme për vendin tonë.

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët Elmi Aziri theksoi se: “Ne si vend edhe gjeografikisht i takojmë Europës, orientimi dhe përcaktimi jonë besoj i të gjithëve është anëtarësimi në BE.

Sipas Aziriit, Aleanca për Shqiptarët propozon modelin e kontestit mes Sllovenisë dhe Kroacisë. Që do të thotë, të hapen bisedimet me BE për anëtarësim, kurse paralelisht ekipe profesionale të vazhdojnë bisedime për gjetjen e zgjidhjes të pranueshme për të dy palët.

“Në si Aleancë për Shqiptarët vlerësojmë se me kontestet historike duhet të merren historianët,kurse politika e ka për detyrë që të drejtojë vendin dhe të gjejë mënyra për të anëtarësuar vendin sa më parë në BE.”, thekson Aziri

Sipas tij, Politika duhet të kërkoj zgjidhjen duke bazuar në vizionin e sajë u cili është anëtarësimi në strukturat euroatlantike, deklaroi Deputeti Aziri në Alsat M.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Editorial: Shtetet ballkanike po ia nxijnë fytyrën BE-së me veprimet e tyre anti-evropiane

R ZH

Masat anti Covid, Selmani: S’janë në përputhje me gjendjen faktike

T E

Dita botërore e sëmundjes Alzheimer: Në Maqedoninë e Veriut jetojnë rreth 40 mijë persona me këtë sëmundje

E.E.

Partitë s’do ta zgjedhin kryeprokurorin

E.E.

Çfarë kërkoi Bullgaria, por Maqedonia refuzoi në nëntor të vitit të kaluar?

T E

Takim lamtumirës i Xhaferit me euro-ambasadorin Zhbogar

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...