Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Elon Musk është tetë miliardë dollarë larg tejkalimit të Bill Gates si personi i dytë më i pasur në botë

Elon Musk është 8 miliardë dollarë larg për të zhvendosur Bill Gates si personi i dytë më i pasur në botë.

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX panë që vlera e tij neto u rrit të mërkurën me 10.2 miliardë dollarë në 120 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.

Kjo ishte dita e dytë me radhë e fitimeve për Musk, pasi Tesla u rrit në indeksin S&P 500 këtë javë, dhe pasuria e tij u rrit në 114 miliardë dollarë, gjë që eklipsoi pasurinë e CEO të Facebook Mark Zuckerberg dhe e bëri atë të tretin më të pasur në botë.

Tani, rritja e dytë bëri që Elon Musk të jetë vetëm 8 miliardë dollarë larg Bill Gates, i cili ka pasuri prej 128 miliardë dollarësh.

Pasuria e Musk buron nga një pjesë e madhe e aksioneve në Tesla dhe ndërmarrjet e tij të tjera, si SpaceX dhe Boring Company.

Gjatë disa muajve të fundit, Musk gjithashtu ka thënë se ai nuk është më i interesuar të ketë pasuri fizike, duke njoftuar se ai “nuk do të ketë asnjë shtëpi”. Ai thuhet se ka shitur dy pallate të tij në Kaliforni .

Një rritje tjetër e pasurisë së Musk do ta vendoste atë të dytin pas Jeff Bezos, pasuria prej 183 miliardë dollarësh e bën atë personin më të pasur në botë.

Postime të ngjashme

Britanikut i erdhi një kartolinë nga një ‘fëmijë i panjohur’, gruaja ia shkatërroi laptopin dhe televizorin – u bë vonë kur e kuptoi se për çfarë bëhej fjalë

Dafina Vidishiqi

Test psikologjik/ Ajo që shihni në fillim ju tregon se çfarë përshtypje lini tek njerëzit e tjerë

Dafina Vidishiqi

Misteri që zgjati për 25 vjet: Dy vajza shkuan në një ‘hotel të përhumbur’ dhe që atëherë nuk i ka parë askush

Dafina Vidishiqi

Është më e madhe se një fushë futbolli dhe vazhdon të rritet – një gropë në Meksikë ka “gëlltitur” një shtëpi, por edhe dy qen

Dafina Vidishiqi

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Dafina Vidishiqi

E kishte kërkuar gjithë jetën, babait i bie të fikët në mes të emisionit kur takon vajzën pas 38 vitesh

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...