Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Elon Musk i mërzitur: Njerëzimi nuk do të shkojë kurrë në Mars

Fluturimi i SpaceX SN9 është shtyrë për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Elon Musk është mërzitur.

Elon Musk është i mërzitur me FAA. Arsyeja është se agjencia shtyu të enjten fillimin e provës së parë të lartësisë së SpaceX Starship SN9 për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Arsyeja është prova e lartësisë së SpaceX Starship SN8 që u mbajt në dhjetor. Raketa u ngrit rreth 12 kilometra dhe shpërtheu menjëherë pas uljes, të cilën Musk e festoi në Twitter. “Mars, këtu kemi ardhur”, ishte mesazhi i tij, transmeton Telegrafi.

FAA, e cila rregullon sigurinë e tokës dhe lëshon licencat e nisjes, ishte më pak e lumtur. Hetimet kanë filluar për shkak të shpërthimit dhe shkeljes së licencës.

Sipas The Verge, është e paqartë se cila pjesë e testit të fluturimit shkel rregullat.

Sipas Musk, ndarja e hapësirës ajrore e FAA ka një strukturë rregullative të prishur rrënjësisht. Vetëm “një grusht” nisjesh në vit për disa institucione shtetërore janë të rregulluara. “Sipas këtyre rregullave, njerëzimi nuk do të shkojë kurrë në Mars”, shkruan ai.

Pak para se raketa SN8 të niste në dhjetor, Wall Street Journal e pyeti Musk se çfarë roli duhet të luante qeveria në rregullimin e inovacionit, Musk kishte thënë: Shpesh më e mira që qeveria mund të bëjë është të heqësh dorë nga kjo rrugë.

Postime të ngjashme

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...