Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Elon Musk tregon se çfarë mendon lidhur me armët bërthamore

Kur arma e parë bërthamore në botë shpërtheu më 16 korrik 1945, “babai” i saj dhe kreu i Manhattan Project, Robert Oppenheimer, i bëri të qarta qartësisht mendimet e tij mbi armët bërthamore: “Tani unë jam bërë vdekja, shkatërruesi i botëve”.

Për mirë ose për keq, jo të gjitha mendjet e konsideruara të mëdha në kohën tonë ndajnë neveri për Oppenheimer për armët bërthamore. Elon Musk, për shembull, ka shprehur dëshirën për të lëshuar 10,000 në hapësirë ​​për të terraformuar Marsin – ndërsa të tjerë si Bill Gates mendojnë se duhet të shqetësohemi për një kërcënim tjetër të pashmangshëm.

Mendimet e Elon Musk mbi armët bërthamore

Para se të bëhej personi më i pasur në botë, Elon Musk kishte një moment në vitin 2020 kur ai ra dakord me një vlerësim të planeve të tij për të terraformuar Marsin, që sugjeroi se do të duheshin 10,000 raketa bërthamore me ngarkesë maksimale për të përfunduar punën e tij, transmeton Telegrafi.

Kjo erdhi në përgjigje të një përdoruesi në Twitter i cili postoi një artikull të Agjencisë Ruse të Lajmeve TASS – ku një zyrtar rus i hapësirës hodhi dyshime mbi planet e Musk.

Përgjigja e Musk në Twitter ishte se ai nuk e ka problem fare.

Bill Gates mendon se armët bërthamore janë më pak kërcënuese se Inteligjenca Artificiale

Drejtori i Roscosmos më vonë tha se ideja e Musk ishte “çnjerëzore” dhe mund të “shkatërronte” planetin. Dhe teknikisht, ai nuk ka gabuar. Nëse 10,000 armë bërthamore do të futeshin në orbitë, dëmi i mundshëm për njerëzit në Tokë është shumë i lartë.

Gjatë një leksioni në Stanford, Bill Gates foli për veçantinë e teknologjisë bërthamore. “Bota nuk ka pasur kaq shumë teknologji që janë premtuese dhe të rrezikshme”, sipas një raporti të Stanford Daily.

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...