Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Elon Musk vendosi një implant truri në një majmun në mënyrë që të mund të luante video-lojëra

Elon Musk është i njohur për Tesla dhe SpaceX.

Njeriu më i pasur në botë është forca lëvizëse e Neuralink, një kompani pioniere e çipave kompjuterikë për rritjen e trurit. Këtë javë, Musk shpjegoi se Neuralink kishte vendosur implante në majmunë në mënyrë që ata të mund të luanin video lojëra me valët e tyre të trurit.

Ai po fliste në Clubhouse, një aplikacion privat shoqëror kushtuar bisedave – pothuajse si podcast direkt. “Ne kemi një majmun me një implant pa tel në kafkën e tyre që mund të luajnë lojëra video me mendjen e tij”, u tha Musk dëgjuesve të The Good Time Show rreth orës 1 të mëngjesit, transmeton Telegrafi.

‘Ju nuk mund të shihni se ku është futur ai dhe ai është një majmun i lumtur’, tha Musk. Ai pohoi se Neuralink do të lëshojë më shumë të dhëna dhe ka të ngjarë disa video në të ardhmen. Majmunët nuk janë krijesat e vetme që marrin implantin nga Neuralink.

Në shtator, kompania zbuloi se kishte eksperimentuar me derra. Në atë kohë, Musk përshkroi pajisjen Neuralink – e cila i ngjan një monedhe, si një ‘Fitbit në kafkën tuaj’.

Sensori është në gjendje të parashikojë lëvizjet e gjymtyrëve të kafshës me një shkallë të lartë të saktësisë gjatë vrapimit në një rutine, zbuloi kompania.

Postime të ngjashme

Honor zbulon X20 5G të ri më 12 gusht

D V

WhatsApp shton opsionin që fotografitë zhduken pasi t’i shikoni

D V

Oppo njoftoi “gjeneratën e ardhshme” të kamerave ‘selfie’ nën ekran

D V

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

D V

Intel zbulon detaje mbi gjeneratën e ardhshme të USB-C

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin dronë për të “krijuar” shi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...