Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

Kompania e tij hapësinore SpaceX gjithashtu ka blerë Bitcoin. 

 

Në përgjigje të një vlerësimi nga investitori i Tesla, Dave Lee për sasinë e Bitcoin nga Telsa, Elon Musk kohët e fundit zbuloi se kompania e tij zotëron më pak se 42,000 Bitcoin. Kjo është rreth 1.47 miliardë dollarë me vlerë deri më 30 qershor.

Sipas Bitcoin.com, Tesla bleu 1.5 miliardë dollarë Bitcoin në tremujorin e parë. Kompania ndaloi pranimin e kriptovalutave si mjet pagese në mars për shkak të shqetësimeve mjedisore për konsumin e lartë të energjisë.

Në konferencën “B Word” të mërkurën, Elon Musk njoftoi përsëri se Tesla do të ishte përsëri e hapur për Bitcoin. Prandaj, pagesat e Bitcoin do të pranohen sërish për sa kohë që ka dëshmi se të paktën 50 për qind e minierave mundësohet nga energjia e rinovueshme.

SpaceX po blen edhe Bitcoin

Sipas tij, kompania private hapësinore e Musk SpaceX thuhet se ka blerë Bitcoin – por ai po mban një profil të ulët për sa i përket sasisë dhe vlerës. Përveç Bitcoin, Musk është gjithashtu pronar i monedhave Ethereum dhe Dogecoin.

Kompania e vetme që zotëron më shumë Bitcoin se Tesla është prodhuesi shumëkombësh i softuerëve Microstrategy. Ai zotëron rreth 105,000 Bitcoin. Kompania filloi të investojë rezerva në Bitcoin në gusht 2020.

Related posts

Mbi 1,800 dronë u përdorën për ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike të Tokios

D V

Kjo kabllo vjedh fjalëkalimet tuaja

D V

Chrome Beta sjell funksionalitet praktik në Google Search

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com