Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

EMA nisë hetim nëse studimet e Sputnik V janë sipas standardeve

Shkup, 7 prill – Zhurnal – Agjencia Evropiane e Barnave  (EMA) pritet të nisë një hestim javën e ardhëshme për të parë nëse studimet klinike të vaksinës ruse Sputnik V kundër Kovid 19 janë në përputhje me standardet etke dhe shkencore, shkruan e përditshmja britanike Financial Times, transmeton Zhurnal.

Gazeta në fjalë shkruan se hetimet e EMA-s nëse testet e Sputnik V kanë qenë në përputhje me standardet për “praktikë të mirë klinike”, kanë filluar të bëhen pasi nëjrëzit të cilët kanë qenë të përfshirë në procesin e miratimit, kanë shprehur dyshimet se nuk ka pasur kujdes për standardet etike.

Rusia thotë se ushtrët dhe nëpunësit civilë të saj kanë marrë pjesë në testimin e vaksinave të zhvilluara nga laboratori shtetëror, financuar nga Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF).

Postime të ngjashme

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

Një nga kompanitë më të mëdha botërore për patundshmëri Re/Maks fillon me punë në tregun e Maqedonisë së Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...