Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Header

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Ëmbëlsira më e thjeshtë me fara lulëkuqeje: Shije e mirë dhe e vjetër nga fëmijëria!

Me siguri këtë ëmbëlsirë e keni ngrënë shumë herë gjatë fëmijërisë, por nuk keni qenë të vetëdijshëm sa shpejt dhe sa thjesht gatuhet.

Nevojiten:

-2 gota qumësht,
– 2 gota sheqer,
– 1 gotë vaj,
– 3 gota miell,
– 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira,
– 200 g fara të bluara lulëkuqeje,
– sipas nevojës sheqer pluhur.

Përgatitja:

Tundni qumështin me sheqer, pastaj shtoni vajin dhe miellin e përzier me pluhurin për ëmbëlsira.

Në fund me garuzhdë përzieni farat e lulëkuqes.

Qitni në tepsi të mbështjellë me letër për përpjekje.

Piqni në 200 gradë derisa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Ëmbëlsirës së gatshme qitni sipër sheqerin pluhur.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...
error: Content is protected !!